Društvo
Pred nama su tropske vrućine, kakvo nas leto očekuje?
FOTO: Boom93/arhivska fotografija
Republički hidrometeorološki zavod je objavio da je na teritoriji Braničevskog okruga na snazi žuti meteoalarm zbog prognoziranih visokih temperatura.
Kako se navodi na portalu RHMZ-a, temperatura u okrugu preći će 32 stepena.Takođe, prognoziran indeks UV zračenja je vrlo visok, odnosno kretaće se oko 8.
U Požarevcu, prema prognozi vremena portala weather2umbrella, temperatura će se iznositi oko 31 stepen. Najtopliji dan prognoziran je za nedelju 26. jun kada će maksimalna dnevna temperatura iznositi oko 35 stepeni.
Indeks UV zračenja u Požarevcu biće oko 7, dok je najveće zračenje prognozirano za petak 24. jun kada će indeks biti visine 8.3.
RHMZ: Pred nama je vrelo leto
U celoj Srbiji ima izgleda da će srednja sezonska temperatura vazduha tokom perioda jul-avgust-septembar 2022. godine biti iznad višegodišnjeg proseka. Istovremeno, u celoj Srbiji će srednja suma padavina tokom perioda jul-avgust-septembar 2022. biti ispod višegodišnjeg proseka. Drugim rečima u celoj Srbiji se predviđa topliji i suvlji period tokom predstojeća tri meseca.
U periodu od 27.06. do 3.07. u većem delu Srbije predviđa se da će srednje nedeljne temperature vazduha biti iznad višegodišnjeg. Istovremeno, u većem delu Srbije nedeljne količine padavina biće ispod, a u slivovima srednjeg i donjeg toka Južne Morave će se zadržavati u granicama višegodišnjeg proseka. Dakle, u većem delu Srbije biće toplije i suvlje, a u slivovima donjeg i srednjeg toka Južne Morave toplije i prosečno vlažno vreme za ovo doba godine. Početkom perioda jutanja temperatura vazduha imaće vrednosti u intervalu od 19°C do 22°C, a najviše dnevne od 32°C do 36°C. Zatim će jutanje temperature vazduha biti u intervalu od 16°C do 19°C, a najviše dnevne od 27°C do 31°C. U većem delu Srbije nedeljna suma padavina biće u intervalu od od 5 mm do 15 mm, u brdovito-planinskim predelima lokalno i do 35 mm.
Kako se zaštiti od vurćina
Pijte redovno negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidrataciju. Izbegavajte boravak na direktnom suncu u periodu od 10-17 sati, pogotovo deca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s hroničnim bolestima. Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmarati, skloniti u hlad i popiti 1 i 1/2 čašu vode svakih 30 minuta. Nosite laganu široku svetlu odeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan kuće, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočare, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje vazduha. Jedite češće male i tečne obroke. Izbegavajte hranu prebogatu belančevinama.
U periodu od 4.07. do 10.07. godine u većem delu Srbije prgnozira se da će srednje nedeljne temperature vazduha biti iznad, a u Vojvodini, Južnoj Srbiji i na severu Šumadije u granicama višegodišnjeg proseka. U većem delu Srbije nedeljne količine padavina biće iznad, a u Vojvodini, Zapadnoj Srbiji i većem delu Šumadije u granicama višegodišnjeg proseka. Drugim rečima, ima izgleda da u većem delu Srbije bude toplije i vlažnije; u Vojvodini, Zapadnoj Srbiji i u većem delu Šumadije prosečno toplo i prosečno vlažno, a u Južnoj Srbiji i na severu Šumadije prosečno toplo i vlažnije vreme za ovo doba godine. Jutarnja temperatura vazduha imaće vrednosti u intervalu od 15°C do 18°C, a najviše dnevne, uz manja kolebanja, od 26°C do 31°C, na istoku i jugu Srbije i do 33°C.
U periodu od 11.07. do 17.07. godine u celoj Srbiji ima izgleda da će srednje nedeljne temperature vazduha biti iznad višegodišnjeg proseka. Nedeljne količine padavina u većem delu Srbije biće u granicama, a u Vojvodini, Negotinskoj Krajini i na jugozapadu Srbije u granicama višegodišnjeg proseka (1981-2010). Drugim rečima, ima izgleda da u većem delu Srbije bude toplije i prosečno vlažno, a u Vojvodini, Negotinskoj Krajini na jugozapadu Srbije toplije i suvlje vreme za ovo doba godine. Jutanja temperatura vazduha imaće vrednosti u intervalu od 16°C do 19°C, a najviše dnevne, uz manja kolebanja, od 27°C do 31°C, na jugu i istoku Srbije i do 33°C.
Gledano u celini u celoj Srbiji srednja julska srednja dnevna temperatura vazduha trebala bi biti za 1,0° C do 2,0° C iznad višegodišnjeg proseka uz pojavu toplotnih talasa. Istovremeno, u celoj Srbiji se predviđa da bi julska suma padavina trebala biti ispod ili u granicama višegodišnjeg proseka. Drugim rečima, prognozira se topliji i malo suvlji jul. Vrednost srednje julske srednje dnevne temperature vazduha bila bi u intervalu od 21°C do 26°C, a u brdovito-planinskim predlima od 15°C do 19°C. U nižim predelima očekuje se julska suma padavina u intervalu od od 25 mm do 35 mm, lokalno i do 55 mm, a u brdovito-planinskim-predelima od 60 mm do 70 mm, lokalno i do 90 mm.
Kako se zaštiti od UV zračenja?
U situacijama visokog indeksa UV zračenja neophodna je krema sa zaštitnim faktorom, lagana odeća, šešir i naočare za sunce, a kao najveća prevencija je izbegavanje izlaganja kože na suncu u periodu od 11 do 16 časova.
U celoj Srbiji ima izgleda da bi avgust trebao biti topliji i suvlji mesec za ovo doba godine uz pojavu toplotnih talasa. Vrednost srednje avgustovske srednje dnevne temperature vazduha u većem delu Srbije bi trebala biti za 1,5°C do 2,5°C iznad višegodišnjeg proseka. Vrednost srednje avgustovske srednje dnevne temperature vazduha bi bila u intervaliu od 22°C do 26°C, a u brdovito-planinskim predelima od 15°C do 20°C. U većem delu Srbije očekuje se avgustovska suma padavina u intervalu od 25 mm do 35 mm, lokalno i do 55 mm, a u brdovito-planinskim predelima od 40 mm do 60 mm, lokalno i do 80 mm.
U celoj Srbiji ima izgleda da bi septembar trebao biti topliji i prosečno vlažan mesec. U celoj Srbiji srednja septembarska srednja dnevna temperatura vazduha bi trebala biti za 1,0°C do 2,0°C iznad višegodišnjeg proseka. Vrednost srednje septembarske srednje dnevne temperature vazduha bila bi u intervalu od 18°C do 21°C, a u brdovito-planinskim predelima od 12°C do 16°C. U većem delu Srbije očekuje se septembarska suma padavina u intervalu od 35 mm do 45 mm, lokalno i do 65 mm, a u brdovito-planinskim predelima od 60 mm do 70 mm, lokalno i do 90 mm.