Društvo

Prvi pacijenti u novoj bolnici već krajem godine?

Boom93/M.Veljković

Boom93/M.Veljković

“Opremanje nove bolnice i prelazak u odeljenja u ovu zgradu očekujemo do kraja godine, u decembru, eventualno najkasnije januara sledeće godine”, rekao je Nikolić.

Što se tiče građevinskih radova, kako je naveo Nikolić, urađeno je skoro 95 odsto radova.

“Mnogo toga je urađeno, ali je bilo i nepredviđenih radova koji nisu bili predviđeni u samom projektu, a jedna od većih teškoće je bilo zamena krova, jer je zbog dugog stajanja došlo do njegovog propadanja i do curenje vode tako da smo morali potpuno da saniramo ovaj deo objekta. Takođe, urađena je zamena stolarije, koja je tokom ovog vremena propala”, kazao je direktor.

Dr Danko Nikolić, direktor Opšte bolnice Požarevac

Prema njegovim rečima u suterenu će se naći laboratorija i patologija, kao i centralna sterilizacija, na prizemlju je prijemno urgentna služba i ambulanta koja je već u funkciji, a nakon završetka rekonstrukcije tu će pored urgentne službe biti i ambulante ginekologije, hirurgije i urologije. Na prvom spratu biće smešteno ginekološko-akušersko odeljenje, na drugom spratu urologija i opšta hirurgija, dok se na trećem spratu formira centralni operacioni blok, uglavnom za opštu hirurgiju ali i za potrebe drugih odeljenja Opšte bolnice.

Ono što se u narednom periodu očekuje je opremanje trafostanice, a zatim nabavka opreme i opremanje prostora da bi službe mogle da se presele.

Sledeća je rekonstrukcija stare bolnice

Nikolić navodi da će nakon preseljenja ovih odeljenja u novi objekat biti urađena rekonstrukcija prostora u staroj zgradi bolnice tako da će i taj prostor biti moderno opremljen, gde će se dobiti isti uslovi kao i u novoj bolnici.

“To je prostor čija će rekonstrukcija ići preko Centra za javna ulaganja, ali to su planovi za  neki naredni period”, dodao je Nikolić.

Boom93/M.Veljković- Projekat nove bolnice

Rekonstrukcija objekta nove bolnice je sastavni deo projekta „Rumunija–Srbija zajednička inicijativa protiv raka u pograničnom regionu: poboljšanje dijagnostike i lečenje malignih tumora, RORS-193“ koji je sufinansiran iz INTERREG – IPA Programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.

Partneri na ovom projektu su Opšta bolnica Požarevac i Ministarstvo Zdravlja.

Ukupna vrednost projekta iznosi 4.672.630 evra, od čega je 85 procenata učešće IPA Fonda, dok grad Požarevac učestvuje sa 15 procenata, odnosno 700.894 evra.

Ovaj projekat dobijen je u okviru projekta prekogranične saradnje “Rumunsko- srpska zajednička inicijativa u borbi protiv kancera u pograničnom regionu” i trebalo bi pomogne da se potpuno osposobi „nova“ bolnička zgrada. Čitav projekat biće ukupno finansiran sa blizu 11,7 miliona evra. Rumunija i Srbija ovim prekograničnim projektom, od strateškog značaja za obe države, kreću u zajedničku borbu protiv raka i efikasnije lečenje kancerogenih oboljenja.