Kultura

Otvoren „Viminacium fest“, Kristina Savkov glumica večeri (FOTO)

Foto: Boom93/M. Veljković

Foto: Boom93/M. Veljković

Galina Perić, direktor Centra za kulturu Požarevac je na otvaranju istakla da ovaj festival nastavlja da čuva tradiciju pozorišta.

„Predstave će biti igrane na prostoru Arene i Limesa što festivalu daje posebnu draž i veliku inspiraciju za reditelje i glumce. Ovaj pozorišni festival je posvećen mitovima i legendama od antičkog do modernog doba“ rekla je Galina Perić.

Predrag Mijatović, predsednik Skupština grada Požarevca je rekao da će se u narednim danima slaviti pozorišna umetnost.

„Za istoriju se kaže da je učiteljica života, a život i svi njegovi segmenti su zapravo zadatak teatru da ga opiše i rastumači. Zato je Viminacium fest, festival kome je zapravo suđeno da se dogodi i traje“  istakao je Mijatović.

Profesor Miomir Korać, rukovodilac arheološkog parka Viminacium naglasio je da samo umetnost može da spasi svet.

„ Tu je nešto što je vezano za svest ljudi, a ta svest i taj duh koji ljudi prenose međusobno je ono što spašava svet. U tom smislu, mi večeras spašavamo svet“ kazao je Miomir Korać.

Prve večeri festivala predstavilo se Pozorište mladih iz Novog Sada koje je odigralo predstavu „Kosa“ u  režiji Petera Telihaja. Žiri publike je za glumici večeri proglasio Kristinu Savkov koja je tumačila ulogu Džini Rajan.

Foto: CZK Požarevac – Glumica večeri Kristina Savkov

Podsetimo da će žiri publike svake večeri dodeljivati nagradu za najboljeg glumca odnosno glumicu predstave. Završne večeri stručni žiri dodeliće dve nagrade, statuetu “Zlatna fibula” i nagradu za najbolju predstavu i glumca, glumicu.

Drugog dana festivala predstaviće se Narodno pozorište Priština sa sedištem u Gračanici. Oni će odigrati predstavu Antigona u režiji Nenada Todorovića. Predstava počinje u 20 časova, a za sve one sa kupljenim kartama biće organizovan besplatan prevoz autobusom, svake večeri od 19 sati ispred hotela “Dunav”