Društvo
Za opremanje dva školarca potrebna prosečna plata

Foto:S.Lisac
Kompleti udžbenika variraju u zavisnosti od izdavača, pa tako kompleti knjiga od prvog do četvrtog razreda koštaju između 7.000 i 8.800 dinara, a za starije od 15.000 do čak 18.000 dinara koliko treba izdvojizi za komplet knjiga za sedmi razred.
Ove godine škole su mogle da izaberu i besplatne udžbenike fondacije “Alek Kavčić”. Tu opciju iskoristilo je šezdesetak škola.
Ognjen Šijan, direktor prodajnog tima “Klet”, “Novi Logos” i “Freska”, kaže za RTS da se u petom razredu izučava devet predmeta i cena je 11.450 dinara, dok je cena kompleta za 11 predmeta u osmom razredu 14.650 dinara.

Gužvi u knjižarama ima, jer kako kažu prodavci iako su roditelji već kupovali školski pribor uvek se vraćaju, jer je početak školske godine i uvek se nešto dodaje na spisak onoga što je đacima potrebno.
Kako Boom 93 saznaje cene se razlikuju od knjižare do knjižare, ali nema veće razlike. Sveske A4 se kreću u rasponu od 45 do 170 dinara koliko treba izdvojiti za mirišljavu svesku, A5 12-45, sa Diznijevim junacima 120 dinara, tempere 180-590, rančevi 1520-6000, drvene bojice 65-725, flomasteri 118-390, vodene bojice 90-150, plastelin 90-520, olovke 30-150.
Međutim, kupovina knjiga i školskog pribora je samo deo onoga što roditelji kupuju pred polazak u školu. Osim jeftinog školskog pribora po koji roditelji sve češće idu u veće hipermarkete, zna se za koje predmete sveske moraju da budu ukoričene, koje marke tempere i bojice da bi služile svrsi, koji šestar se ne lomi na prvoj nacrtanoj kružnici… Samo za osnovni spisak đačkog pribora treba bar 4.000 do 5.000 dinara, bez novog ranca. Ako se i to kupuje, e onda bar još toliko.
Za početak nove školske godine roditelji pored školskog pribora, decu opremaju i novom garderobom. Ako se prethodnoj računici dodaju i nove patike, farmerke i poneka majica ili haljina za devojčicu i još ako su u kući dva školarca – prosečna roditeljska plata jedva da može da pokrije sve ove troškove.
Ivana Krstić, koja ima sina u sedmom razredu, kaže da je pored knjiga koje su bile 17.500 dinara, jer je sedmi razred od ove godine krenuo po novom programu, potrošila isto toliko na garderobu i školski pribor.
“Za školski pribor i nešto nove garderobe uz knjige potrošila sam više od prosečne plate, s tim da sam školski pribor kupovala u većim prodavnicama gde je bilo sniženja”.
“Kako ću se snaći kada i drugo dete krene u školu nemam pojma”, kaže u izjavi za Boom93 naša sugrađanka Sonja S. koja je ove godine “pošla” u peti razred.
“Pored knjiga koje su preskupe, potrošila sam još 10.000 dinara na kupovinu školskog pribora i garderobe, jer je sin svu prošlogodišnju garderobu prerastao. Sledeće godine i drugi kreće u školu, a kako ćemo tada izaći na kraj sa troškovima nemam predstavu, budući da samo muž radi”, navodi ona.

Većina roditelja sa kojima je Boom93 pričao slaže se da deci treba kupiti sav neophodan pribor prilikom polaska u školu, ali i da ne treba preterivati, a ukoliko postoji mogućnost da naslede knjige od starije braće i sestara, da bar na tome treba uštedeti.
U okruženju besplatne udžbenike za sve osnovce imaju Slovenija, Hrvatska, Severna Makedonija, a od ovog septembra i Crna Gora.
Udžbenici se kupuju u Srbiji i Bosni i Hercegovini, osim u Republici Srpskoj, gde su besplatni za niže razrede, a u Banjaluci za sve osnovce.