Društvo
Šta znači transformacija EPS-a u AD i da li je to korak ka privatizaciji firme
FOTO: A. Stepanović
Počela je reforma EPS-a i zvanično je odlučeno da to preduzeće više nije javno preduzeće, već postaje akcionarsko društvo. Nadležna ministarka najavljuje profesionalno upravljanje, obećava da neće biti otpuštanja i poručuje da će EPS ostati trgovac strujom. Stručna javnost zaključuje da je proces usvajanja novog Statuta bio konfuzan i da još uvek nisu u potpunosti jasne buduće namere Vlade u vezi sa EPS-om, između ostalog i zbog toga što je odbijen zahtev sindikata da imovina bude zaštićena u slučaju privatizacije.
Možda je transformers zvani EPS i iskočio iz blata u kome se njegov ugalj već predugo valja, ali može li to sada akcionarsko društvo u 100 odsto vlasništvu države ovoga puta doskočiti pored blata?
„Promena pravne forme će doneti efikasnije upravljanje, nema otuđenja imovine, niti otpuštanja radnika, a EPS će nastaviti da bude i snabdevač i trgovac električnom energijom. Profesionalizacija EPS-a treba da omogući ubrzanu realizaciju velikog broja projekata koji treba da ojačaju proizvodnju električne energije“, saopštila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
Nadzorni odbor proglasio je kraj ere EPS-a kao javnog preduzeća tek iz drugog puta, a predsednik Odbora Jovan Despotović i nije glasao „za“, već je ostao uzdržan. Deo sindikata radnika koje predvodi Branko Krsmanović nije se bunio, dok je drugi deo sindikata na čelu sa Milanom Đorđevićem pretio generalnim štrajkom, ako se ne usvoje njihova četiri predloga. Prošla su dva.
Usvojene su sledeće promene u novom Statutu:
– da jedan član Nadzornog odbora bude predstavnik zaposlenih,
– da EPS osim snabdevanja potrošača, nastavlja da obavlja i trgovinu električnom energijom.
A neke su i odbijene:
– da Skupština EPS-a ima više od jednog predstavnika,
– da imovina preduzeća bude zaštićena u slučaju privatizacije.
U Nadzornom odboru EPS-a ipak će biti i jedan predstavnik zaposlenih, a to preduzeće nastaviće da truguje strujom do isteka licence 2026. Međutim, buduća Skupština akcionara neće imati više, već samo jednog člana, najverovatnije nadležnu ministarku, a odbijen je i zahtev da se imovina preduzeća zaštiti u slučaju privatizacije.
Reforma EPS-a počela, ali nikome nije jasno kuda tačno vodi.
„Već na početku procesa vidimo da se tu stvari ne odvijaju kako bi trebalo, da neko kaže planiramo to i to, biće to i to, pa da možda bude neke javne rasprave, da se čuju neki predlozi, a ne da se ovako radi. To je previše važan sistem da bi se taj proces već na početku sprovodio na ovako ružan način“, kaže Ivana Pavlović, novinarka Nove ekonomije.
Država je negirala da planira privatizaciju delova ili celog EPS-a, ali se u dugogodišnjim pričama o uvođenju reda u tom preduzeću, pitanje privatizacije samo nameće.
„Bilo bi očekivano da konsultanti i relaventna javnost, ljudi koji se bave energetskim sistemima daju sud o tom pitanju“, dodala je Pavlović.
I dalje se čekaju stručnjaci-spasioci iz Norveške koji bi, kako to predsednik Srbije upoređuje, EPS-u značili isto kao Kampaco Crvenoj Zvezdi. Posle transformacije, rukovodstvo na čelu sa v.d. direktorom Miroslavom Tomaševićem poručuje: „Ne kočimo promene“!