Društvo
Kako slobodu medija u Srbiji ocenjuju predstavnici vlasti, a kako opozicija?
Pixabay/ilustracija mediji press
Srbija je još jedne godine dočekala Svetski dan slobode medija sa značajnim kritikama u izveštajima Evropske unije i međunarodnih organizacija u ovoj oblasti.
Predstavnici vlasti i predstavnici opozicije ima drugačiji pogled na stanje slobode medija u Srbiji.
Dragan Šormaz, narodni poslanik u Skupštini Srbije i član vladajuće Srpske napredne stranke, kaže da ako nam je Evropska unija cilj onda je to linija koju treba slediti.
„Prema postulatima zapadne civlizacije osnovne vrednosti su sloboda medija odnosno javne reči, ljudska prava i borba protiv korupcije. Mi smo kao društvo daleko od svega toga, što je nedopustivo“, kaže Šormaz za portal N1.
On ističe da ima primedbe na sve medije.
Šormaz: Proruski, provladii i antivučićevi
„Neki su proruski, neki su provladini, neki koji su antivučić mediji. Jedan od njih je i N1. Šta drugo da kažem kad na gostovanju na televiziji od 15 pitanja 13 bude u vezi sa Vučićem, onda to govori sve. S druge strane imate one koji su spremni da najgore stvari kažu o Ukrajincima sprovodeći rusku agendu. S druge strane tu su oni koji su toliko spremni da hvale Vladu da svako drugo, kritičko mišljenje, vređaju, nipodaštavaju“, kaže Šormaz.
On smatra da je medijska slika izuzetno loša i da se ne ponašamo kako prava otvorena demokratska država treba da se ponaša. Navodi da je tu i ujudrma sa nezavisnim telima koja se bave medijima, koja kako kaže nemaju integriteta.
Šormaz kaže da ovakvi mediji zbunjuju društvo.
„Kada bi mediji bili zaista slobodni i otvoreni podrška EU bi bila 80 odsto a ne 45. Na moje kritike što su stale evropske integracije, što smatram da treba da treba u NATO i EU, doživljama da me dva proruska medija stavljaju na naslovne strane“.
Lutovac: Mediji lažu u korist jednog čoveka, a na račun svih nas
Predsednik Demokratske strane Zoran Lutovac navodi da je dobro da nismo kao Severna Koreja, ali da je loše što smo skoro kao Severna Koreja.
„To je stanje medija. Gde nema slobodnih medija, ljudi žive u informativnom mraku. Ne samo da ne znamo šta se dešava ni u zemlji, već i oko nas samih pošto su i lokalni mediji ugušeni“.
Lutovac kaže da živimo u propagandnom balonu, gde mediji „lažu u korist jednog čoveka, a na račun svih nas“.
„Odnos države prema medijima je takav da u stvari država ne pomaže informisanje vež dezinformisanje i propagandua, gde se pororežimski tabliodi pomaže preko projektnog finansiranja. U uređenim državama su tabliodi su prvi koji se bave vlašću, a kod nas se bave opizicijom“, kaže Lutovac.
Basta: Mediji su nezavisni
Rade Basta, ministar privrede, smatra da su mediji u Srbiji nezavisni i da to najbolje pokazuje da su u našem medijskom prostoru zastupljene sve političke strane.
„Uostalom, sloboda medija je jedna od glavnih postulata demokratije, ali i pravo građana da znaju istinu. Međutim, u borbi za tiražom i profitom mnogi često zaborave na etičnost, pa zadiru u teme koje nisu od opšteg interesa. Nisam zastupnik takvog pristupa .U svakom slučaju mislim da novinari u većini slučaja rade dobar posao“, ističe ministar u izjavi za portal N1.
Ružić: Novinari treba da budu u službi istine
Ministar prosvete Branko Ružić u izjavi za portal N1 navodi da je sloboda medija jedno od osnovnih ljudskih prava.
„Slobodan rad novinara i medija, profesionalizam, slobodno i nepristrasno izveštavanje su osnovni postulati. Oni treba da budu podstrek i obaveza, a novinari u službi istine, posvećeni visokim dometima i istinskim vrednostima, da sačuvaju ugled i dostojanstvo, uz stvaranje jasne slike o svim društvenim i političkim temama“, ocenjuje Ružić.
Miketić: Uvek postoje hrabri mediji
Đorđe Miketić, poslanik u Skupštini Srbije, kaže da bi slobodni mediji trebalo da promivišu javni interes, dijalog, transparentnost i kritičko mišljenje. On smatra da su mediji stub zdravog i prosperitetnog društva.
„Upravo zato su slobodni mediji i novinari bili prvi na udaru Vučićevog režima i upravo zato u slobodi medija leži ključ naše zabravljene slobode. Strateško porobljavanje svih medija, propagandne kampanje i ciljano tagretiranje slobodnih medija, političkih oponenata, uzbunjivača ili prosto građana koji kritički misle i govore, što za posledicu imaju verbalno i fizičko nasilje nad svima pa i samim novinarima je toliko alarmantno da zaista sve liči na kraj 90tih kada su novinare srteljali u svojim ulazima i stanovima“, smatra član poslaničke grupe Moramo-Zajedno.
Miketić posebno ističe kontinuirano kršenje zakona i kodeksa kako regulatornih tela tako i novinara iz propagandne mašinerije režima je toliko uznapredovala i godinama već nesankcionisana da se kreirala nova normalnost ove zloupotrebe kontrolisanih informacija.
„Jedino pozitivno što imam da kažem je da još uvek postoje hrabri ljudi, istraživački i profesionalni novinari koji stavljaju glavu na panj svakim novim člankom ili prilogom. Oni su jedini preostali svetionici slobode u ovom mrklom medijskom mraku, koji još uvek stoje nasuprot tutmraka demokratije i uređenog društva. Zadatak svih nas mora biti neupitna i stamena zaštita tih ljudi“, zaključuje za portal N1 Đorđe Miketić.