Društvo

Štrajk u prosveti: Obustavljamo rad da odtugujemo zajedno

Foto: Envato elements

Foto: Envato elements

Profesorka srpskog jezika i književnosti Vesna Vojvodić Mitrović iz sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost izjavila je u emisiji Iza vesti, govoreći o najavljenom štrajku, da im smena ministra Ružića nije zahtev, kao i da bi ponuđena ostavka bila „više simbolički čin“.  

„Mi smo pre svega osetili potrebu da se svi u kolektivima koji smo zaposleni pogledamo u oči, da saosećamo i na taj način sa porodicama koje su doživele nenadoknadiv gubitak, da pričamo, da vidimo možemo li da krenemo dalje, možemo li u onome što je pred nama da vidimo ikakav smisao. Mi ćemo se sresti, pokušati da odtugujemo zajedno“, kaže.

Ona je prokomentarisala to što se predstavnici vlasti nisu pojavili ispred škole gde su ceo dan bili okupljeni građani.

„A šta je danas bilo važnije od toga i koje je to drugo mesto bilo logičnije, potrebnije, koje je drugo mesto bilo privlačnije, koje su to aktivnosti danas bile važnije, da li je predstavnicima vlasti i članovima Vlade danas običan dan, jer za njih sutra počinje dan žalosti“, upitala je ona, kako kaže, retorički.

Dodala je da misli da i deca i građani osećaju tu vrstu postupanja kao neprihvatljivo.

„Meni se čini da se najviši državni vrh, pa čak i na nivou gradske vlasti oseća nekako u doslovnom smislu kao vrh, jer ako nisu pronašli tokom celog dana, ni uz slubžene automobile, obezbeđenje, da kad god to odradili, taj čin sprovedu u delo, onda je možda i tačno da mi koji nismo ni blizu tog vrha vlasti stvari ne gledamo na isti način“, kaže ona.

Ističe da je danas bila u komunikaciji sa mnogim kolegama.

„Ono što je jako tužno jeste činjenica da smo svi mi bili prepušteni nekim našim ličnim stavovima i idejama kako danas rešiti taj prvi kontakt s decom. Mi smo se prvo dopisivali preko neke naše mreže dramske sekcije, deca su zbunjena, oni gledaju u vas, očekuju šta je to što biste vi mogli da nametnete kao model. Mnoga deca su bila spremna da danas pričaju o palatalizaciji, o ‘Derviš i smrt’, preko Njutnovih zakona , jer sve što smo videli da dolazi od vrha prosvetne vlasti, da od sutra imamo ‘uobičajene’, šta je uobičajeno“, pita ona.

Valjda je, dodaje, trebalo imati sluha.

„I reći da svaka škola treba da ima autonomiju, pustite te ljude, tu decu, da u razgovoru nekako dođu do toga. Nisu dorasli. Kada čitava jedna svita aktuelnog ministra se nije dobro snašla u uslovima pandemije, kada smo pisali krajnje dobronamerne dopise sa preporukama, ostali su nemi i gluvi za to“, kaže.

Sindikati su najavili da u petak stupaju u štrajk, a pojavio se i zahtev za smenu ministra.

„Razlozi nisu to, mi smo pre svega osetili potrebu da se svi u kolektivima koji smo zaposleni pogledamo u oči, da saosećamo i na taj način sa porodicama koje su doživele nenadoknadiv gubitak, da pričamo, da vidimo možemo li da krenemo dalje, možemo li u onome što je pred nama da vidimo ikakav smisao. Tražimo da se medijsko apsolutno zabrani sve što predstavlja govor mržnje, netrpeljivost, rijaliti program, to je trovačnica našeg društva, to su uzroci, ovo što se danas priča o merama je neka vrsta saniranja posledica“, kaže.

O izostanku ostavke ministra Ružića, kaže da joj se, „u nekom dramatskom smislu, čini da jedino to može da deluje kao apostrofiranje, naglašavanje da čovek nema utisak da je za bilo šta odgovoran“.

„Indikator je činjenica da je personalno rešenje potpuno nevažno i da bilo koji čovek na toj poziciji neće promeniti kurs kojim idemo ne u dobrom smeru“, kaže.

O novim merama kaže da joj na prvi pogled deluje kao pokušaj da izgleda kao proaktivno dejstvovanje.

„Ali suštinski, mi koji radimo u školama, nama više na pamet ne pada da skrenemo pažnju jednom roditelju da neko dete se ponaša neuobičajeno i da deluje da je pod uticajem određenih supstanci, vi to ne da ne smete, nego time rizikujete svoje radno mesto“, kaže.

Nema te mere, ističe, koja bi sama po sebi bila rešenje.

„Koja bi kao neko dugme, kada ga uključimo rešili smo problem, treba da vidimo šta generiše problem, treba da vidimo zašto, ako se ta deca pojačano okreću tim izmišljenim svetovima i tim supstancama, hajde da vidimo šta je uzrok“, kaže ona.

O današnjim novim incidentima, kaže da su „u medijima mogli prilično jasne informacije da dobiju dokle nema odgovornosti“.

„Dogodiće se neka vrsta kopiranja i onda šta da doživimo“, kaže.

Kako kaže, pitanje je da li društvo, odnosno „oni koji upravljaju društvom, zaista žele da se uhvate u koštac da taj problem rešavaju zajedno“.

„Jer on je višeslojan i ne može jedna institucija sistema da ga rešava. Sigurna sam da nema strategije u njihovom postupanju, da se do dugoročnog cilja ide malim koracima, zagledani u daljinu oni ne vide ono što je očigledno ispred njih“, kaže.

Govorila je o situaciji kada je imala problem sa jednim učenikom.

„Ja sam odmah prijavila, napisala, alarmirala u školi, imali smo posebne sastanke, pratili smo svi njegovo ponašanje, taj dečak je tu godinu završio sa čitavim nizom slabih ocena. Sigurna sam da su nekakvi signali postojali, ali druga je stvar kada vi učenika vidite nekoliko puta sedmično“, kaže.

O jučerašnjem iznošenju ličnih podataka, kaže da „nema tog podatka koji neće iscureti“.

„Kako onda građani da se osećaju dobro i zaštićeno“, pita.

Govoreći o najavljenom štrajku, kaže da su gotovo sve kolege, i one koje nisu sindikalno organizovane, podržale sve to.

„Mi ćemo se sresti, pokušati da odtugujemo zajedno“, kaže.

Dodaje da bi ponuđena ostavka ministra bila „više simbolički čin“.

„Niko ovde ne veruje da bi ta vrsta personalne smene napravila taj preokret“, kaže ona.