Politika

Ministarstvo: Govor mržnje treba suzbiti u svim sferama javnog i društvenog života

FOTO: Envato elements ilustracija

FOTO: Envato elements ilustracija

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ukazalo je danas, povodom 18. juna Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, da je tu štetnu pojavu neophodno prepoznati i suzbiti u svim sferama društvenog, a naročito javnog života.

Ministarstvo je u saopštenju upozorilo na razorni efekat govora mržnje u modernom svetu, koji je pojačan novim tehnologijama komunikacije do te mere da je postao jedan od najčešćih vidova širenja retorike i ideologija podela i netolerancije.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov ocenio je da govor mržnje predstavlja potencijalnu pretnju stabilnosti svakog društva, budući da postavlja osnov za sukobe i tenzije kao i kršenje ljudskih prava širokih razmera.

Elementi govora mržnje prisutni su, bilo kao uzrok ili kao posledica, u slučajevima vršnjačkog nasilja, nasilja na sportskim priredbama, a naročito zločina iz mržnje“, rekao je Žigmanov, a prenelo ministarstvo.

Кao odgovor na alarmantne trendove rastuće ksenofobije, rasizma i netolerancije, mizoginije, antisemitizma i islamofobije, širom sveta, Ujedinjene nacije su 18. juna 2019. godine pokrenule Strategiju i plan delovanja protiv govora mržnje.

Taj plan definiše govor mržnje kao svaku vrstu komunikacije u govoru, pisanju ili ponašanju koje napada ili koristi pežorativni ili diskriminatorni jezik u odnosu na osobu ili grupu na osnovu vere, etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, boje kože, porekla, pola ili drugog ličnog svojstva.

I pored toga, ne postoji univerzalna definicija govora mržnje, a koncept je i dalje predmet rasprave, posebno u kontekstu slobode govora, konstatuje ministarstvo u saopštenju.