Društvo

Predsednik i načelnik izneli detalje istrage – zakoni prekršeni, odgovornih nema

Foto: Envato elements

Foto: Envato elements

U samo nekoliko sati nakon masovnog ubistva u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, predsednik države i načelnik Policijske uprave Grada Beograda izneli su mnogobrojne detalje iz istrage, kršeći više zakona koji štite privatnost podataka i dece, ali i Zakon o krivičnom postupku. Ko je odgovoran? Nije poznato.  

Dok je cela zemlja bila u šoku, posebno đaci iz „Ribnikara“ i njihovi roditelji, načelnik Policijske uprave Grada Beograda Veselin Milić stao je pred kamere i krenuo da iznosi osetljive detalje iz istrage o pucnjavi.

„Ovo je bio spisak dece koju je planirao da likvidira“, rekao je tada Milić.

Zatim se građanima obratio i predsednik. Citirao je podatke iz zdravstvenih izveštaja maloletnog ubice, otkrio u koju školu ide njegova mlađa sestra, a govorio je i o imovinskom statusu njihovih roditelja.

„Analiza, kompletna, dve institucije. Ovi ljudi su veoma dobrostojeći, krem de la krem našeg društva. Vrhunski intelektualci oboje“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ove informacije nisu smele da se objave, prekršeno je više zakona, van svake sumnje član Krivičnog zakonika koji se odnosi na neovlašćenu obradu podataka, objašnjava advokat i nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.

„Lekar ili ustanova, ko god da je predsedniku Vučiću stavio na raspolaganje te dokumente, prekršio je zakon i počinio krivično delo odavanja profesionalne tajne i to nije smeo da radi. Dakle, mogli bismo da govorimo i o krivičnom delu kršenja zakona od strane tužioca, ako je on učestvovao u celoj toj situaciji ili pak o nesavesnom radu u službi od strane policajaca“, smatra advokat Rodoljub Šabić.

Otkud Vučiću i Miliću u rukama osetljive informacije o istrazi koje je, prema važećim propisima, moglo da iznosi samo Više javno tužilaštvo u Beogradu čiji su zamenici tužioca bili na uviđaju u školi Vladislav Ribnikar?

Novinarka BIRN-a Gordana Andrić pokušala je da sazna. Tužilaštvo je prvo odbilo da odgovori na upit.

„A kasnije na dva zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, gde smo tražili dokumentaciju koja bi pokazala da li su određena ovlašćenja data, oni su nam odgovorili da moramo da se obratimo MUP-u“, dodaje Andrić.

Što, kaže Andrić, tehnički nije ispravno, jer je BIRN tražio dokumenta nastala u radu tužilaštva, a ne MUP-a. Drugi zahtev su potom odbili, uz obrazloženje da su već odgovorili u prethodnom. Nije odgovorio ni MUP.

BIRN se obratio i povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti sa pitanjem – da li će pokrenuti bilo kakav postupak, na šta je prvo odgovorio da „nije došao do zaključka da postoje elementi za pokretanje inspekcijskog nadzora prema bilo kom licu“. Zatim mu je poslat još jedan dopis.

„Poverenik nam je u odgovoru rekao da je on 9. juna pokrenuo nadzor prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, ali da on nema nadležnosti da pokreće bilo kakvu vrstu postupka protiv „funkcionera sa imunitetom“. Ta rečenica – „funkcioner sa imunitetom“, zapravo se odnosi na predsednika Republike, pošto on jeste funkcioner sa imunitetom“, kaže novinarka BIRN-a.

Reakciju nadležnih advokat Šabić vidi kao simboličnu, to jest kao guranje stvari pod tepih i pita – kakva je to interna kontrola koja u roku od 90 dana treba da utvrdi da je jedan visoki funkcuioner MUP-a više puta iznosio podatke koje nije smeo u javnost?