Društvo

Da li će nam lekari u domovima zdravlja propisivati fizičku aktivnost kao lek?

Foto: EnvatoElements/stokkete

Foto: EnvatoElements/stokkete

Fizička neaktivnost jedan je od faktora rizika za masovne nezarazne bolesti, koje su vodeći uzroci umiranja kako u svetu, tako i kod nas. Od ovih bolesti samo u Beogradu boluje 400.000 ljudi. Prof. dr Sanja Mazić, šef Katedre za medicinu sporta i Katedre za medicinsku fiziologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu nedavno izjavila je da se Ministarstva zdravlja i sporta upravo bore za to da se lekar sportske medicine vrati u primarnu zdravstvenu zaštitu i dobije svoju dijagnozu koja će biti individualno propisivanje fizičke aktivnosti.

U razgovoru za Danas prof. dr Mazić kaže da očekuje da ova inicijativa urodi plodom i da će odluka biti doneta, naglašavajući da bi fizička aktivnost ostvarila svoje puno dejstvo i bila lek, neophodno je da bude individualno dozirana i kontrolisana.

– Ova najezda hronično nezaraznih bolesti (kardiovaskularne, maligne, respiratorne i dijabetes) govori o potrebi da lekari sportske medicine ne treba samo da se bave vrhunskim sportistima i generalno sportistima, nego treba da pokušaju da pomognu ljudima da primene fizičku aktivnost kao terapijsko sredstvo. Neko tu terapiju mora da propiše, a kao i svuda u medicini računa se da onaj koji se time bavi i edukovan je za to će na najbolji način uraditi. Zato je i pokrenuta inicijativa da lekari sportske medicine daju programe dozirane fizičke aktivnosti, u smislu prevencije i terapije, opštoj populaciji. Nadam se da će uskoro o tome biti pozitivno odlučeno – navodi naša sagovornica.

Prema njenim rečima, trenutno u Srbiji postoji ne tako veliki broj lekara specijalista sportske medicine, svega oko 150. Za ovu vrstu poziva lekari se edukuju na Beogradskom, Kragujevačkom, Niškom i Novosadskom univerzitetu.

– Većina njih trenutno radi nešto drugo. Neki rade kao lekari opšte prakse, neki volontiraju u sportskim klubovima ili rade neke druge poslove. Mi se nadamo da će se, u momentu kada se oni budu vratili u sistem, mnogo više njih ipak odlučiti za primarnu zdravstvenu zaštitu u odnosu na rad koji nije vezan za njihovu usku struku – ističe prof. dr Mazić, odgovarajući na pitanje da li je trenutan broj lekara sportske medicine dovoljan.

Više na LINKU.