Društvo
Kakvo je zapravo znanje odlikaša i vukovaca na prijemnim ispitima na fakultetima?
Pixabay/ilustracija studenti
<div class="hidden md:w-2/12 md:block social-share-sticky"> <div class="hidden md:w-2/12 md:block social-share-sticky"> Iako se priča o poklanjanju ocena i „inflaciji“ vukovaca često vezuje za osnovne škole, i ovogodišnji upis na fakultete svedoči da nemali broj učenika iz srednje škole izađe sa svim peticama u đačkim knjižicama, ali sa oskudnim znanjem. </div> </div> <div class="w-full md:w-10/12"> <div class="code-block code-block-2 code-block-block-2"> <div class="danas-dfp "> <div id="div-gpt-ad-1623144860219-0" class=" div-gpt-ad-1623144860219-0-loaded"> <div id="/21876124292/danas/danas-inText-1" data-google-query-id="CPTvsabH_v8CFeb6EQgdv5kAxA"></div> </div> </div> </div> </div>
U prilog tome svedoči primer Medicinskog fakulteta, na kome ove godine 21 odsto nosilaca diplome „Vuk Karadžić“ nije položilo prijemni ispit, dok na Fakultetu organizacionih nauka 106 vukovaca nije uspelo da reši polovinu testa na prijemnom.
Na fakultetima Beogradskog univerziteta upis nove generacije brucoša je u toku i fakulteti će analize tek raditi, ali prvi rezultati na nekim visokoškolskim ustanovama potvrđuju da ono što se dogodilo na Medicini i FON-u nije izuzetak.
Žaklina Stojanović, dekanka Ekonomskog fakulteta, za Danas kaže da se dešava da vukovci pokažu loš rezultat na prijemnom za upis na ovaj fakultet i u prilog tome iznosi podatak da je ove godine od kandidata koji su imali prosek 5,00 tokom srednje škole najlošiji rezultat bio 21 osvojen poen na prijemnom, a taj kandidat je došao iz škole van Beograda.
Profesorka Stojanović prenosi preliminarne rezultate o znanju koje su na prijemnom ispitu ove godine pokazali vukovci:
Prosečan broj poena koje su ostvarili na prijemnom je 45,64 od mogućih 60, što je zadovoljavajući rezultat. Vukovci iz beogradskih škola su imali malo bolji rezultat na prijemnom (47,38 poena) od onih koji su pohađali škole van Beograda (44,87). Kandidati koji su imali prosek 5,00 u ekonomskim školama na prijemnom su bili bolji od gimnazijalaca i imali su u proseku 48,58 bodova, dok su vukovci koji su završili gimnazije imali prosečno 45,72 poena – kaže Stojanović.
Na Ekonomskom fakultetu ove godine je konkurisao mali broj kandidata koji su završili privatne gimnazije sa prosekom ocena 5,00, a statistika pokazuje da su od mogućih 60 poena, na prijemnom u proseku imali 27,25 bodova, što je značajno lošiji rezultat od onog koji su postigli kandidati koji dolaze iz državnih srednjih škola (njihov prosek na prijemnom je 45,93 poena).
Više informacija možete pročitati OVDE.