Društvo

Koji su problemi zbog čega ima sve manje studenata u Srbiji i regionu?

FOTO: A. Stepanović

FOTO: A. Stepanović

Vladimir Pajić iz Pokreta slobodnih građana ukazuje na „ozbiljan kolaps obrazovnog sistema, kako kod nas tako i u regionu, što mora da se zaustavi na sve načine“.  

Prema njegovim rečima najdramatičniji pad upisa fakulteta je u Bosni i Hercegovini, oni su izgubili oko 20.000 studenata u prethodnih pet godina. Kako navodi u Srbiji je situacija slična, samo što ima više stanovnika i generalno više upisanih studenata.

„Tako da Srbija sada ima 20.000 manje studenata nego što je imala ranije, a 10.000 ljudi je diplomiralo manje nego ranije. Tako da vidimo jedan ozbiljan kolaps obrazovnog sistema i kod nas i u regionu i mislimo da to mora da se zaustavi na sve načine“, ukazao je Pajić u emisiji „Novi dan“.

Na pitanje koji su najveći problemi studenta, on ističe visoke školarine, skokvi cene iznamljivanja stanova i nedovoljno kapaciteta u domovima.

„Videli ste da su školarine rasle kako bi se uskladile sa postojećom inflacijom i to je ogroman pritisak na samofinansirajuće studente. S druge strane cene stanova su, najviše zbog rata u Ukrajini, porasle tako da sada stanovi koji su koštali 200-250 evra u Beogradu, koštaju od 600-700 evra. A stanovi na periferiji Beograda zbog katasrofalnog stanja u gradskom perevozu nisu uslovni za studente koji tek dođu u Beograd“, rekao je sagovornik N1.

Kada su u pitanju studentski domovi, kako je naveo, nema dovoljno mesta.

„Kada govorimo o Beogradu kao jednom od studentskih centara mi imamo manjak kapaciteta, jer se dugo nije ulagalo, mi smo poslednji dom izgradili sedamdeset i neke godine. Tako da kratkoročne mere su dobre i pomažu trenutno studentima, ali mislim da nisu dovoljne. U domovima nema mesta, u ovom trenutku je neka potreba za 8.000 mesta na 9.500 studenata“, objasnio je Pajić koji je ujedno predstavio i projekat „Studentski grad“.

To je, prema njegovim rečima, veliki investicioni projekat inspirisan ovom lošom situacijom u sistemu školovanja kod nas.

„On bi trebalo da zbrine 4.500 studenata, trebalo bi da poseduje dva kampusa – jedan za regularne studente, drugi koji bi bio posvećen studentim, parovima sa decom. Pored toga tu će postojati kulturni centar i svi drugu uslovi koji mislim da su neophodni za kvalitetno studiranje – biblioteka, kantina, teretan“, objasnio je sagovornik n1.

Na pitanje da li će taj projekat da se sprovede, Pajić odgovara da sumnja da će „SNS i SPS da se posvete tom pitanju i našem projektu, prošto do sada nisu pokazali da ih ova tema interesuje.

„Mi smo sa ovim izašli u javnost kako bi pre svega predstavili građanima. Svakako u jednom terenutku kada budemo imali prilike za to, mi ćemo se posvetiti projektu apsolutno“, rekao je Pajić.

kada govorimo o Beogradu kao jednom od studentskih centara mi imamo manjak kapaciteta, jer se dugo nije ulagalo, mi smo poslednji dom izgradili sedamdeset i neke godine. Tako da kratkoročne mere i ko su dobre i pomažu trenutno studentima mislim da nisu dovoljne.

U domovima nema mesta, u ovom trenutku je neka potreba za 8.000 mesta na 9.500 studenata