Društvo
Šta sme u avion, a šta ne: Pravila za kozmetiku, tečnosti, Li-Ion baterije…
Pixabay/ilustracija putovanja aerodrom
Službenik na kontradiverzionoj kontroli putnika i ručnog prtljaga na Aerodromu Podgorica kažnjen je sa 150 evra pošto je otkriveno da se jedna žena ukrcala na let „Er Srbija“ sa dve plinske boce (kartuše) u petak, 21. jula, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore.
Šta sve sme u avion?
Svaka avio-kompanija ima tačno određenu količinu, veličinu i težinu prtljaga koji sa sobom možete uneti u avion, navodi se u odgovoru Aerodroma Nikola Tesla za N1.
Najčešće je, dodaju, dozvoljeno poneti jedan komad ručnog prtljaga, maksimalne težine između 5 i 10 kg. Propisanu težinu i dimenzije ručnog prtljaga treba proveriti u izabranoj avio-kompaniji prilikom kupovine avio-karte.
Dozvoljena težina prtljaga koji se prevozi bez naplate varira u zavisnosti od avio-kompanije, destinacije i klase prevoza. Kod većine važi pravilo da putnici poslovne klase na let mogu predati do dva komada prtljaga bez dodatne naplate, težine do 32 kg, a putnici ekonomske klase jedan komad težine do 20 ili 23 kg.
Precizne podatke u vezi sa ograničenjima u težini i ukupnoj količini predatog prtljaga možete dobiti prilikom kupovine avionske karte, naglašavaju.
U skladu sa propisima, u ručnom prtljagu, tečnosti, gelove, aerosole i kozmetiku do 100 ml u ručnom prtljagu možete poneti samo ukoliko su upakovani u plastičnu providnu kesu veličine 20 x 20 cm sa zatvaračem, zapremine do jedan litar po putniku i izdvojeni van ručnog prtljaga. Detaljnije informacije mogu se pronaći na sajtu aerodroma.
Posebni uslovi se primenjuju prilikom prenosa tečnosti na letovima za Njujork, o čemu detaljnije informacije putnici mogu potražiti u izabranoj avio-kompaniji.
Šta ne sme u ručni prtljag
U ručnom prtljagu nije dozvoljeno nositi oštre metalne predmete, štapove i palice, dok oružje, municiju, zapaljive, hemijske i otrovne materije nije dozvoljeno nositi ni u ručnom ni u predatom prtljagu.
U zonu aerodroma i avion nije dozvoljeno uneti bilo kakvo vatreno oružje i druge uređaje koji ispaljuju projektile, uređaje za omamljivanje, predmete sa oštrim vrhom ili oštrom ivicom, alat, tupe predmete, eksplozive i zapaljive materije i naprave, kao i naprave čijom se upotrebom mogu izazvati ozbiljne povrede ili mogu predstavljati pretnju po bezbednost. Detaljnije o tome putnici se mogu informisati na sajtu aerodroma.
Pojedine avio-kompanije ne dozvoljavaju prevoz uređaja i sredstava koja koriste litijum-jonske baterije ni u ručnom, ni u predatom prtljagu (poput uređaja za lični prevoz – eng. hover board, mini-segway, airwheel ili luggage scooter).
Određeni električni uređaji koji koriste litijum-jonske baterije mogu biti primljeni samo u ručnom prtljagu, pod uslovom da su isključeni i da se ne pune prilikom putovanja avionom, dodaju. Detaljnije informacije u vezi sa ovim predmetima putnici mogu potražiti u izabranoj avio-kompaniji, navode za N1 iz Aerodroma Nikola Tesla.