Kultura

Mračni pečat epohe

U <em>Supermarketu</em> <em>kulture</em> predstavili smo kolosalni roman ruske književnosti ‘’Obitelj’’ Zahara Prilepina, izdavača Samizdat B92. O ovom romanu piše naš saradnik Goran Jovanović.

Obitelj Zahara Prilepina je jedan od najvećih romana ne samo ruske nego i svetske književnostu u novom veku.

Prilepin kroz sudbinu Artjoma, kažnjenika koji je usmrtio oca i robija na Solovkama krajem 20-ih godina prošlog veka, podseća na najsnažnije stranice disidentske književnosti iz vremena Sovjetskog Saveza, na dela pisaca koji su i sami proživeli dobar deo života u znaku Gulaga, poput Solženjicina, Varlama Šalamova, Jurija Dombrovskog…

U Crvenim logorima smrti, (ovde je to tzv. SLON – Solovecki logor specijalne namene) veliko je umeće preživeti pod opsadom gladi i hladnoće i teškog rada od jutra do sutra. Prkosna Artjomova priroda i neka nadnaravna snaga koja ga vodi preživljavanju, nekako će mu, uz malo božjeg proviđenja, udesiti da ostvari bliskost sa Galjom, predstavnicom logorske uprave, sa kojom ulazi u strasnu ljubavnu vezu.

Međusobna zaljubljenost i posebna povezanost, u logoru gde je sve ustrojeno protiv bilo kakve bliskosti i topline, udahnjuje im snagu za nemogućim, da kuterom pokušaju zajedno da pobegnu od Solovki, prema Finskoj ili nekom drugom odredištu, i napuste taj ledeni pakao koji je brojnim osuđenicima donosio samo bolest i smrt, ali nije usrećio ni logorsku upravu.

Prilepin (Sanjka, Greh, Sedam života, Osmica, Crni majmun, Cipele pune vruće votke, Neki neće dospeti u pakao, Nije tuđi rat, Pisma iz Donbasa, Opolčenska romansa) piše  sa puno razumevanja i saučešća za svoje protagoniste. To je strasna i čulna proza, podjednako snažna u prikazu individualnih sudbina, u moru sličnih, ali i slika jedne bezumne, totalitarističke epohe u prvoj polovini 20. veka.

Roman Obitelj nosilac je brojnih nacionalnih književnih nagrada u Rusiji, a kod nas je 2017. godine dobio nagradu ‘’Ivo Andrić’’, koju dodeljuje Andrićev institut.

Knjigu možete pronaći na portala Samizdata B92.