Društvo

Mentalno zdravlje mladih: Koliko nam je vremena potrebno za oporavak od nacionalnih tragedija

Foto: Pixabay ilustracija

Foto: Pixabay ilustracija

Organizacija UNICEF okupila je šest ministarstava koja su potpisala Memorandum o razumevanju, odnosno dokument koji ih obavezuje da udruženim snagama ubuduće rade na poboljšanju mentalnog zdravlja mladih. Na pitanje šta ih je ranije sprečavalo da to urade, kažu: „imamo mnogo posla“.  

Pet meseci posle dve pucnjave koje su odnele 19, uglavnom, mladih života, šest ministarstava seda za isti sto da se dogovori kako će mladima ubuduće da pomogne. Na pitanje šta se čekalo do sada, ministarka prosvete kaže: „Znate posla u svakom sektoru je toliko mnogo“.

Pa nas je, dodaje Slavica Đukić Dejanović, 3. maj iznenadio, tačnije – prenuo.

Zbog toga ponašanje mladih moramo budno da motrimo, poručuje ekspertkinja za dečju traumu iz Amerike.

„Moramo da osluškujemo šta kažu mladi, njihovi nastavnici i da budemo sigurni da smo uzeli u obzir sve okolnost koje dovode do nasilja. Važno je da im bude dostupan neko ko brine o mentalnom zdravlju i da se reaguje brzo“, navodi dr Melisa Brajmer iz Nacionalnog centra za dečju traumu.

Biće, obećava ministarka zdravlja.

„Ideja je da se poveća broj psihologa u domovima zdravlja i to prvenstveno kako za odrasle, gde će moći da se razgovara sa roditeljima, tako i za decu“, kazala je Danica Grujičić.

„Psiholozi i pedagozi su neosporno jako važni u celom tom procesu, ali nisu dovoljni kako bi se poteškoća kod mladih sanirala“, poručuje predstavnik mladih Bogdan Dimić.

Zato predlažu da neko i nastavnike nauči kako da uoči da li đake nešto muči. Iz Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju kažu da će upravo to ubuduće biti njihov zadatak.

„Da pre svega pružimo jednu vrstu edukacije svim nastavnicima, u svim školama, da dopremo na neki način do svih škola. I ono što bi voleli da bude kruna našeg rada to je otvaranje takozvanih mentalnih habova“, ukazuje Milica Pejović Milovančević iz Instituta za mentalno zdravlje.

A kada dopru do škola, posebno do one u kojoj se desila pucnjava, oporavak dece dugo će trajati, uočila je ekspertkinja iz Norveške. Kaže da učenici koji su preživeli tragediju u toj zemlji dugo nisu mogli da se koncentrišu.

„Pa su u početku imali nešto slabije rezultate, ali su postepeno nakon godinu ili dve dana uspeli da se vrate na pravi put“, otkriva Sine Stensland, ekspertkinja iz Norveške.

Vratiće se i deca u Srbiji, sigurna je ona, samo je potrebno dati im dovoljno vremena. Jednoj Norveškoj je, kaže, trebalo čak devet godina.