Društvo
Ministar o medijskim zakonima: Uzeli smo u obzir mišljenja različitih interesnih grupa
Mihailo Jovanović. Foto: Youtube screenshot / UNDPSerbia
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović predstavio je, na sednici Skupštine Srbije, predloge zakona iz oblasti javnog informisanja i pozvao poslanike da glasaju za njihovo usvajanje. Međutim, on se nijednom rečju nije osvrnuo na najveći problem ovog zakona – legalizaciju povrataka države u vlasništvo u medijima preko Telekoma Srbija.
„Pred vama su predlozi četiri zakona iz oblasti javnog informisanja. Predlozima zakona o javnom informisanju i medija, Ministarstvo informisanja u toku izrade je preduzelo sve kako bi se uzela u obzir mišljenja različitih interesnih grupa. Značajan doprinos i učešće u radu uzeli su evropski partneri, organizovane su javne rasprave, održana su četiri okrugla stola i o omogućeno je građanima da daju svoje sugestije i predloge”, rekao je Jovanović.
Prema njegovim rečima, bilo je različitih predloga na koji način unaprediti stanje u oblasti javnog informisanja.
„Kada je reč o Predlogu zakona o javnom informisanju i medijima, Radna grupa koja je radila na izradi teksta, formirana je neposredno nakon osnivanja novog Ministarstva. U radnoj grupi su bili i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja sa kojima smo radili do poslednjeg trenutka. Svi članovi Radne grupe bili su jedinstveni u naporu da se sistem javnog informisanja unapredi”, istakao je Jovanović.
Govoreći o projektnom sufinansiranju u oblasti javnog informisanja, kazao je da su precizirane obaveze u vezi raspisivanja konkursa, kao i rok u kom se projekti moraju realizovati, dodajući da je definisan i rok u kome organi moraju da raspišu konkurse.
Naveo je da su precizirani i uslovi za konkursne komisije i koja lica ne mogu biti njihovi članovi, kao i da je predviđeno formiranje jedinstvenog informacionog sistema za praćenje sufinansiranja projekata, koji će početi rad januara 2025.
Kada je u pitanju Zakon o elektronskim medijima, Jovanović je naveo da su uspostavljeni novi organi regulatora (Regulatornog tela za elektronske medije – REM), a to su Savet – organ odlučivanja i direktor – organ postupanja, kao i jasni zahtevni kriterijumi za izbor članova Saveta.
Dodao je da su u skladu sa preporukama iz Medijske strategije, promenjeni i ovlašćeni predlagači za članove Saveta regulatora.
„Umesto skupštinskih odbora koji su predlagali tri člana Saveta, sada imamo kao jednog zajedničkog predlagača Zaštitnika građana, Poverenika za ravnopravnost i Poverenika za informacije od javnog značaja, a kao samostalni predlagači nastupaju univerziteti, udruženja izdavača elektronskih medija, udruženja novinara, udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika, udruženja kompozitora, udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, čiji su ciljevi zaštita dece, nacionalni saveti nacionalnih manjina i crkve i verske zajednice”, rekao je Jovanović.
Dodao je da se predlogom zakona uvodi zaštita maloletnika i ljudskog dostojanstva, u obavezi sa objavljivanjem rijaliti programskog sadržaja, koji se smatra nepodesnim za sve maloletnike mlađe od 18 godina.
„U rijaliti programskom sadržaju je zabranjeno prikazivati teško nasilje, polni odnos, zloupotrebu opojnih droga i govore mržnje”, kazao je ministar.
On je naveo da je ministarstvo preduzelo sve kako bi uzelo u obzir mišljenja različitih interesnih grupa – novinara, distributera medija, nevladinih organizacija, akademske zajednice i drugih, a da su svoj doprinos dali i evropski partneri Srbije.
Ocenio je da predložena rešenja medijskih zakona u narednom periodu omogućiti da građani Srbije „budu još bolje informisani”, zaposleni u medijima zaštićeniji prilikom obavljanja svog posla, a mediji u prilici da građane informišu „pazeći da se tom prilikom ne ugrožavaju prava drugih ili postupa protiv odredaba tih zakona”.
Podsetimo, prethodnih dana javnost je bila uskomešana zbog novih zakona, kojima bi se, ocenjeno je, uništila medijska sloboda u Srbiji.
Posle pritiska iste te javnosti, vlast je odustala od dva sporna člana koja bi direktno uništila mogućnost da građani gledaju nezavisne televizijske kanale, poput TV Nova i N1.
Ipak, u Nacrtu zakona ostao je član, prema kome će državna telekomunikaciona kompanija Telekom Srbije imati dozvolu da osniva medije.