Društvo
Penzionerske kartice i 20.000 dinara: „Biće bolje ako Vučić bude organizovao izbore svaki mesec“
Foto: Envato elements
Isporuka penzionerskih kartica najstarijim sugrađanima uveliko je u toku, ali još uvek nije poznato kakav će efekat imati njihova primena.
Predsednik Sindikata penzionera „Nezavisnost“ Miloš Grabundžija kaže za Danas da trgovinski lanci imaju sve manje proizvoda na koje se može ostvariti popust.
„Da li će se to menjati, videćemo nakon sastanka sa nadležnima. Sugerisaćemo da se popusti usmere tako da važe za sve artikle, ili za hranu, lekove i sredstva za higijenu“, kaže sagovornik Danasa.
Takođe, s obzirom na to da su za projekat „Penzionerske kartice“ zaposleni novi ljudi u PIO fondu, i izdvojen novac za njihovu izradu, predsednik Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije Jovan Tamburić, sugeriše da je nejasno kakve benefite penzionerima one donose, kad su već imali popuste.
„Prodajni lanci već imaju svoje lolalti sisteme i popuste koji su namenjeni penzionerima, određenim danima u sedmici ili mesecu posle prijema penzija. Popusti sa novom karticom neće biti veći. Trgovinski lanci neće zbog ‘pameti’ predsednika više izdvojiti za podršku penionerima“, navodi Tamburić.
Stoga, mišljenja je da kartice, kao ni jednokratna pomoć države od 20.000 dinara koju će primiti u novembru, neće podići standard najstarijih građana, uz opasku da je pametnije bilo uložiti ta sredstva za pomoć najugroženijima.
„Životni standard penzionera će biti bolji, ali ako Vučić bude organizovao izbore svaki mesec, i ako najstariji na svakih mesec dana budu dobijali po 200 evra. Onda će se promeniti. Inače, sve pogodnosti i podsticaji su prevara birača, posebno onih koji imaju niže penzije. Naime, za penzije koje ne dosežu do najniže, država dodaje iznos na uštrb ostalih penzionera“, pojašnjava sagovornik Danasa.
Osvrćući se na to da korisnik penzionerske kartice može ostvariti ukupan broj bodova na mesečnom nivou do visine prosečne penzije, a na osnovu bodova određene pogodnosti, Tamburić ističe da nije jasno ko će to da plati – trgovinski lanci ili država.
On je mišljenja i da je čitav sistem osmišljen tako da se uzimaju svi podaci vezani za troškove penzionera, odnosno, radi prikupljanja informacija o tome gde, šta i koliko kupuju.
Sa tim da će planirani podsticaji za penzionere biti kratkog daha, saglasan je i ekonomista Danilo Šuković jer, kako kaže, nadležni prećutkuju koliko su porasle cene ključnih proizvoda koje troši milion građana koji imaju primanja oko 35.000 dinara. Ističe i da su konkretni popusti mizerni, odnosno da par dinara sniženja na postojeće cene ne znači gotovo ništa.
„Sve i da penzionerima treba dosta goriva, ili da često putuju, sniženja od jedan-dva dinara ne znače nikome. Ni hiljadu dinara više nije značajno, jer za taj iznos ne može da se kupi kilogram mesa. Stoga, sve navedeno je jeftina propaganda“, zaključuje sagovornik Danasa.