Društvo
Novi inovativni lekovi na listi RFZO
Foto/ ilustracija lekovi Pixabay
Na listi lekova Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) našli su se novi inovativni lekovi - 22 terapije, među kojima i 16 najsavremenijih lekova za lečenje velikog broja onkoloških oboljenja, izjavila je danas za RTS direktorka Fonda Sanja Radojević Škodrić.
Sanja Radojević Škodrić objašnjava da je šest lekova terapijska alternativa, podsećaju da se radi o lekovima za bolesti za koje je i do sada postojala terapije o trošku države.
Primer je multipla skleroza. Za gotovo sve oblike postoji terapija, ali postoji određen broj pacijenata koji najbolje reaguju upravo na terapijske alternative i one se sada nalaze na listi. To je slučaj i sa psorijazom. I za nju smo na listu stavili terapijske alternative, rekla je Radojević Škodrić.
Ona dodaje da sada za sve tipove i stadijume karcinoma dojke postoje inovativne terapije.
Na listu su stavljeni lekovi za karcinom prostate, karcinom pluća, maligni melanom, kolorektalni karcinom, karcinom jetre i multipli mijelom - maligno oboljenje krvi, rekla je Sanja Radojević Škodrić .
Prema njenim rečima, sledeće nedelje potpisuju se posebni ugoori sa kompanijama, posle čega sledi usvajanje na sednici Vlade Srbije i javna nabavka.
Lekovi će se naći u bolnicama za tri do četiri meseca, najavila je Sanja Radojević Škodrić.