Društvo
UNS: Udvostručili se pritisci na novinare, prednjače političari, nazadovala kultura govora
kamera mediji/pixabay ilustracija
Udruženje novinara Srbije (UNS) je danas saopštilo da je za 11 meseci ove godine zabeležilo 111 slučajeva ugrožavanja prava novinara, jedan manje nego u istom periodu lane.
Najčešći vid ugrožavanja, po UNS-ovoj bazi podataka, bili su pritisci - 42 što je gotovo dvostruko više nego prošle godine.
UNS je navelo da su pritisci uglavnom dolazili od javnih funkcionera i predstavnika političkih stranaka koji su novinare vređali ili im "objašnjavali" kako da obavljaju svoj posao. Ovakvi podaci ukazuju na to da je kultura javnog govora nazadovala u odnosu na prošlu godinu.
Iako je bilo više pritisaka, broj evidentiranih pretnji u UNS-ovoj bazi je značajno manji nego lane.
Dok je u prvih 11 meseci ove godine zabeleženo 29 pretnji novinarima, u istom periodu prošle godine bile su 43. Iako bi smanjenje pretnji trebalo da bude ohrabrujuć podatak, pojedinim novinarima su pretnje više puta stizale od iste osobe ili grupe ljudi štopokazuje da negativan trend ipak nije zaustavljen.
To potvrđuje i informacija da su na novinare zabeležena tri fizička napada više nego prošle godine, odnosno ukupno 13.
Ipak, u bazi UNS-a je u prvih 11 meseci ove godine slučajeva onemogućavanja rada novinara bilo šest manje nego lane, odnosno ukupno 23.
Pored toga, UNS je evidentirao jedan slučaj ugrožavanja privatnosti, kao i tri napada na imovinu.
Novinari su dobijali i niz dojava o bombi i pretnje "spaljivanjem redakcije".
Sa najviše pretnji i pritisaka su se, kako pokazuje UNS-ova baza, suočavali novinari medijskih kuća "N1" i "Danas", a odmah posle njih novinari Radio televizije Srbije i KRIK-a.