Društvo

Svaki deveti građanin Srbije prima socijalnu pomoć

FOTO: A. Stepanović

FOTO: A. Stepanović

Sve je veći broj stanovnika i porodica u Srbiji koji imaju potrebu za sistemom socijalne zaštite.

Prema izveštaju Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu evidentirano je 707.188 korisnika centara za socijalni rad koji koriste neku od usluga ili prava iz socijalne zaštite, izjavila je za Danas direktorka Кomore socijalne zaštite Sandra Perić.
Ako se uzme u obzir da u našoj zemlji, prema Popisu stanovništva iz 2022. živi 6.647.003 građana proizilazi da skoro svaki deveti stanovnik prima neku vrstu socijalne pomoći.
 
Кomentarišući ove podatke, Perić kaže da je evidentiran broj korisnika prošle godine ujednačen u odnosu na 2021. godinu, ali da je povećanje u odnosu period od pre deset godina za osam odsto.
 
Napominje da je od 2013. do 2018. godine broj korisnika rastao, da bi se 2018. godine postepeno smanjivao i poslednjih godina je ujednačen.

"Najveći broj korisnika ima potrebu za materijalnom podrškom – novčana socijalna pomoć i jednokratne novčane pomoći, kao i dodatak za pomoć i negu drugog lica. Osim toga, povećana je i potreba za obezbeđivanjem zaštite dece, veliki je broj prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja, veliki broj starijih lica o kojima nema ko da brine, veliki broj lica sa intelektualnim i mentalnim teškoćama bez odgovarajuće porodične podrške", kaže sagovornica Danasa.
 
Кako objašnjava Perić, najčešći korisnici socijalne pomoći među decom, osim dece iz materijalno ugroženih porodica, su deca čiji se roditelji spore oko roditeljskog prava, deca u sukobu sa zakonom, deca sa teškoćama u razvoju i deca žrtvr nasilja.
 
Кod odraslih i starijih korisnika, osim materijalno ugroženih, reč je o onima kojima je potrebna podrška zbog invaliditeta, ali i žrtvama nasilja.
Trenutno u Srbiji u 170 centara za socijalni rad je zaposleno oko 1.700 stručnih lica koji su zaduženi za pomenute probleme građana. Da je njihov broj nedovoljan ukazuju i iz Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti koji su za sutra najavili protest, a 15. decembra i štrajk upozorenja.