Društvo
Koliko koštaju članarine u političkim strankama u Srbiji?
Foto: Boom93/M. Veljković
Jedan od izvora finansiranja političkih stanaka u Srbiji je i članarina, i u zavisnosti od stranke, ali i funkcije u njoj, taj iznos ide od 500 dinara do 5.000 dinara na godišnjem nivou. Pojedine političke partije su se pak odlučile da članarinu ne naplaćuju.
Statutom najveće stranke u Srbiji, vladajuće Srpske napredne stranke, predviđeno je da visinu godišnje članarine određuje Glavni odbor, na predlog Izvršnog odbora, ali nam je više članova te stranke, u neformalnom razgovoru, reklo da se članarina ne naplaćuje. N1 se sa pitanjem o naplati članarine obratio i informatinvoj službi SNS-a, ali odgovor nismo dobili.
U drugoj članici vladajuće koalicije – Socijalističkoj partiji Srbije (SPS) – za N1 su rekli da godišnja članarina iznosi 1.000 dinara, dok Socijaldemokratska partija (SDPS) Rasima Ljajića ne naplaćuje članarinu.
Kada je o opoziciji reč, članarinu ne naplaćuje ni Stranka slobode i pravde (SSP). U toj stranci su za N1 rekli da se finansiraju iz zakonskih donacija i sredstava iz budžeta koje političke stranke dobijaju na osnovu broja osvojenih mandata u parlamentu.
Koalicioni partner SSP-a, Pokret slobodnih građana (PSG), naplaćuje godišnju članarinu koja je za 2023. iznosila 1.200 dinara.
Godišnja članarina u Zeleno-levom frontu (ZLF), koji je takođe deo liste „Srbija protiv nasilja“ na predstojećim izborima, iznosi isto 1.200 dinara.
Stranka Zajedno je svojim statutom predvidela naplatu članarine, ali kako su nam rekli u toj partiji, to još nije zaživelo u praksi.
Predsednik nedavno formiranog Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić za N1 je rekao da tek planiraju uvođenje članarine čiju će visinu odrediti Predsedništvo pokreta.
Još jedna članica proevropske koalicije – Demokratska stranka (DS) – ima nešto složeniji sistem naplate članarina koja, u zavisnosti od funkcije, iznosi između 500 i 5.000 dinara na godišnjem nivou.
Što se stranaka desnice tiče, u Novoj demokratskoj stranci Srbije (NDSS) su za N1 rekli da je članarina dobrovoljna, iznosi do 3.000 dinara godišnje, i uglavnom je plaćaju funkcioneri stranke.
Narodna stranka nema obaveznu članarinu, već članstvo i funkcioneri stranke mogu uplatiti donacije stranci na dobrovoljnoj bazi.
Članarinu ne naplaćuje ni Srpski pokret Dveri.
U stranci LSV-Vojvođani za N1 su rekli da članarina nije obavezna kategorija.
U Socijaldemokratskoj stranci (SDS) Borisa Tadića nisu odgovorili na pitanje N1 o iznosu članarine, ali u Pravilniku istaknutom na zvaničnoj internet prezentaciji te političke organizacije stoji da su članovi dužni da plaćaju članarinu u visini određenoj Odlukom Glavnog odbora ili u iznosu do prosečne godišnje neto zarade u Republici Srbiji, kada je može uplatiti u celosti ili ratama, dinamikom po izboru.