Društvo

Vlast u Srbiji gura nezavisne medije u jednoumlje: Pavol Szalai iz Reportera bez granica

Pixabay/ilustracija mediji press

Pixabay/ilustracija mediji press

Šef Odseka za EU i Balkan "Reportera bez granica" o dezinformacijama i stanju u srpskim medijima. Mislim da vlada pokušava da pogura, a slična je situacija i u Mađarskoj, nezavisne medije u neku vrstu jednoumlja, odnosno grupu sa sličnim mišljenjem, ističe za Danas u intervjuu Pavol Szalai koji je u okviru organizacije „Reporteri bez granica zadužen“, pored teritorije Evropske unije, i za sve zemlje Balkana.

– Vidim jednu izuzetno retku stvar kod Srbije, a to je da rusku propagandu možete videti na privatnim kanalima sa nacionalnom frekvencijom. Konkretno govorim za „Happy“ televiziju. Sličan je slučaj bio i sa televizijom „Pink“, ali mislim da se to sada malo promenilo. To je izuzetno retko za videti u EU. Naravno, postoji neka doza ruske propagande i na televizijama u zemljama poput Bugarske, možda u još po kojoj zemlji, ali je izuzetno retko. Obično je ruska propaganda ograničena na okvire društvenih mreža – objašnjava za Danas Szalai.

Ipak, napominje da to nije jedini razlog zbog kog je Srbija „upala u oči“. On podseća na događaj od 7. avgusta aktuelne godine.

– Postoji i drugi problem, na koji smo upozoravali, a tiče se ruske novinarke u egzilu koja je bila zastrašivana u Beogradu – Nataše Tiškevič, bivše kourednice ruskog studentskog lista „Doxa“. Bila je uhapšena i zadržana na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu kada je želela da uđe u Srbiju. Za nas, to je bio pokušaj da se zaplaši. Istina, nije imala sve potrebne dokumente da bi ušla u Srbiju, ali je tretirana kao kriminalac. Sumnjamo da je ovo bio način da se zastraše ruski novinari u egzilu u Srbiji. Da zaokružimo priču, potrebna su nam sredstva da se borimo protiv dezinformacija, lažnih vesti i propagande, te da onemogućimo da kruže na nacionalnim frenkvencijama privatnih televizija, ali i da pomognemo ruskim novinarima u egzilu, a ne da ih zastrašujemo, budući da su oni ti koji donose informacije Rusima u momentima kada ih bombarduju ratnom propagandom iz Kremlja – ocenjuje sagovornik Danasa.

Kako ističe, situacija u Srbiji je znatno gora u kontekstu uticaja vlade na medije u smislu mešanja u uređivačku politiku.

– Nezavisnost medija u Srbiji je znatno niža ukoliko je uporedimo sa Evropskom unijom. To se odražava pozicijom Srbije u okviru Indeksa slobode medija, budući da je ona na 91. mestu – ističe naš sagovornik.

Srbija se svega godinu dana ranije nalazila na 79. mestu od ukupno 180 posmatranih zemalja.

– Problem je što postoje veliki mediji čija je urednička sloboda izuzetno slaba, kao što su TV Pink, Happy i javni servis RTS. Argumentovano, vlada ima dosta uticaja i koristi ga čak i da napada medije koji poštuju novinarske standarde. Postoje i nezavisni mediji, kao što je i „Danas“, koji poprimaju takve napade i imaju problema ponekad da dođu do informacija koje u posedu ima vlada. Izuzetno je polarizovano okruženje – kaže on.

Više informacija pročitajte OVDE.