Društvo
Skupština zaseda u novom sazivu: Kako će izgledati prvi radni dan i šta je opozicija spremila
FOTO: R. Momirović/Boom93
Skupština Srbije zaseda prvi put u novom sazivu, a prva od šest predloženih tačaka dnevnog reda je potvrđivanje mandata narodnih poslanika. U novom sazivu parlamenta je 10 izbornih lista, od kojih je pet manjinskih, a SNS sa partnerima ima ubedljivu većinu. Opozicija sa liste Srbija protiv nasilja, koja tvrdi da su izbori neregularni, najavila je opstrukcije. Iz vlasti poručuju da će ovaj saziv izgurati mandat do kraja - pune četiri godine.
Nije bilo konsultacija vlasti sa parlamentarnim strankama uoči prve sednice.
„Srpska napredna stranka ne želi da otkrije kako će ta sednica izgledati i koliko će trajati“, kaže Jelena Jerinić iz Zeleno-levog fronta.
Proceduralno, prvog dana potvrđuju se mandati poslanika koji će birati predsednika, potpredsednika, generalnog sekretara parlamenta, kao i radnih tela i parlamentarnih delegacija.
„Ona po Poslovniku, po Ustavu i po zakonu treba da ima dva dela, jedan se odnosi na potvrđivanje mandata, a zatim kreće rasprava o drugim tačkama. Između ostalog, to će biti i o izboru predsednika Narodne skupštine. Očekujem da ćemo taj predlog dobiti bukvalno pet minuta pre početka“, dodaje Jerinić.
A gde će opozicija biti pet minuta pre početka sednice?
Osam poslanika Demokratske stranke neće ući u salu, kako tvrde, nelegitimne Skupštine. Ne otkrivajući kako, ostali najavljuju opstrukcije iznutra.
„Ono što je sada drastično drugačije u odnosu na neke prethodne izborne cikluse je ogromna dokazana izborna krađa, koja sama po sebi delegitimizuje mandate koje je osvojila Srpska napredna stranka. Neće nastupi opozicije ključno uticati na legitimitet tih mandata, već sama činjenica da je do tih mandata Srpska napredna stranka došla izbornom krađom“, kaže politički konsultant Dušan Milenković.
„Mi želimo da budemo tamo da bismo imali mogućnost da kažemo i budućim izabranima i građanima u prvom redu da je sprovedena izborna krađa, da domaće institucije na to ćute ili da su saučesnici“, navodi potpredsednica Stranka slobode i pravde Marinika Tepić.
Ne ćute međunarodne, ali još nisu stigle da progovore. Rezolucija Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji biće predstavljena 8. februara. Da li se zbog toga sa konstitutivnom sednicom požurilo?
„Nema ovo nikakve veze sa izborima i nema nikakve veze sa uslovima i sa biračkim spiskom, niti sa bilo čime. Ovo ima veze sa tim što oni (evroparlamentarci) podržavaju one koji guraju njihovu agendu u Republici Srbiji“, poručuje Ana Brnabić.
Više informacija pročitajte OVDE.