Politika

Istorijski govor ili predstava za domaću publiku: Da li će se išta promeniti za Srbiju posle sednice SB

Foto: Pixabay ilustracija –  Anfaenger

Foto: Pixabay ilustracija – Anfaenger

Slučajno ili namerno - u istom danu kada se glasalo u Evropskom parlamentu, održana je i sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenin nacija, na inicijativu Srbije. Stalne članice pozvale su Prištinu da odloži primenu odluke o ukidanju dinara, ali taj poziv nije i obavezujući. Da li će se išta promeniti posle sednice koju je srpska strana predstavila kao veliki uspeh?

Istorijski govor, brilijantan nastup, tako su Vučičeve reči pred Savetom bezbednosti ocenili njegovi saradnici, piše N1.

„Ovo zaista predstavlja veliki uspeh, jer je aktuelizovana ponovo Rezolucija 1244, vraćeno je pitanje Kosova i Metohije u UN i to da se raspravlja i o onim temama koje na prvi pogled nisu od nekog suštinskog značaja bar za druge zemlje“, smatra Milovan Drecun iz Srpske napredne stranke.

Za socijaliste i samog Ivicu Dačića od suštinskog značaja, ipak, da nastave partnerstvo u Vladi sa naprednjacima. Pa se u pohvalama predsedniku ne štede.

„Taj govor je po meni bio izvanredan, zato što je on bio argumentovan, bio je oštar i odmeren. Onakav kakav treba da bude u ovoj prilici“, rekao je ministar spoljnih poslova i lider socijalista Ivica Dačić.

Teško da je uspeh, više je predstava za domaću publiku, kaže diplomata Radomir Diklić.

„Postojao je neki prećutni konsenzus svih da može to da se održi što bi se reklo to ne boli. Svako je izneo svoje stavove ali tu se ništa neće promeniti u praksi“, dodao je Diklić.

Može se jedino promeniti na terenu i to najčešće ne na bolje – u toku je tranzicioni period za privikavanje Srba na Kosovu na evro. Međutim, tu meru novinu su na sednici Saveta bezbednosti UN-a kritikovali čak i kosovski partneri – Sjedinjene Američke Države.

„Mislim da je Kurtiju poslata jasna poruka i očekujemo da vidimo da li će ostati dosledan u svojoj politici rezistentnosti ili će pritisak uroditi plodom i doći do odlaganja primene ove odluke“, rekao je Dragiša Mijačić iz Radne grupe za Poglavlje 35.

Šta god da bude, Beograd samo održavanje sednice smatra svojim diplomatskim plusom, iako je na kraju bilo i ljutnje.