Društvo
Cena ulja premašila 200 dinara

Foto:Boom93/N.Stojićević
Cena za litar suncokretovog ulja poslednjih dana premašila je 200 dinara, a u pojedinim prodavnicama dostiže i 220 dinara. Od početka prošle do kraja jula ove godine zejtin je, prema podacima zvanične Potrošačke korpe, poskupeo za 45 odsto.
U prodavnicama i trgovinskim lancima u Požarevcu cena flaše ulja kreće se od 169,99 do 219,99 dinara. Najmanje novca treba izdvojiti za flašu pod oznakom trgovinskih marki, dok će građani najskuplje platiti litar ulja poznatih proizvođača.
Prema zvaničnim podacima o vrednosti Potrošačke korpe, koju redovno objavljuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, litar ulja je poskupeo sa 121,81 dinar, koliko je vredeo u januaru 2020. na 176,76 dinara, prema poslednjim dostupnim podacima za jul 2021. To je poskupljenje za 45 odsto.
Podsetimo, Boom93 je u aprilu pisao da je cena jestivog ulja za domaćinstva u gradu dostigla 190,99 dinara za litar. Tada je raspon cena bio od 142,99 do čak 190,99 dinara.
Cene su tada, ali i sada varirale u zavisnosti od proizvođača, ali i od prodavnice u kojoj se prodaje ulje.

Prosečna cena ulja u prethodnom periodu
Prema podacima Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija prosečna cena zejtina u januaru 2021. godine (poslednji dostupan podatak) bila je 151,46 dinara za litar. Godinu dana ranije, cena je bila oko 30 dinara niža, 121,81 dinar za litar.
Ministar poljoprivrede dao objašnjenje zašto su skočile cene ulja
Ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović izjavio je danas da je cena ulja “skočila” zbog toga što je porasla i cena sirovog suncokreta od koga se ulje proizvodi.
Nedimović je za televiziju Prva rekao da su cene ulja sada od 165 do 205 dinara po litru.

U aprilu kada je cena ulja skočila, Sunčica Savović, direktorka „Žita Srbije“ je tada rekla za N1, da razlog za rast cene ulja na domaćem tržištu, pre svega, ne treba tražiti kod nas, zato što je suncokret berzanska roba, kao što su to i ostale žitarice i uljarice.
„Cena zavisi od kretanja cena na međunarodnim berzama. Prošle godine bio je slabiji rod suncokreta i u Ukrajini, i u Rusiji, Bugarskoj, i u Moldaviji. I bilo je neminovno da će cena same sirovine ići gore, jer su dostupne količine za trgovinu bile manje“, rekla je Savović.
Ona je tada navela i da je jedan od razloga i uticaj pandemije kovida 19 na kretanje cena na poljoprivrednim berzama.
„Zbog pandemije su finansijski fondovi svoju pažnju usmerili na berze poljoprivrednih roba, zato što je privreda u svim drugim granama prosto bila u stagnaciji, ili usporila. To je jedna opšta slika i odgovor zašto su cene uljarica, a samim tim i cene ulja, krenule naviše“, navela je tada Savović.