Društvo

Rak dojke je treći najčešći uzrok smrti kod žena u Srbiji

Foto/ T.S. dr Vesna Lakić načelnica ginekološke službe

Foto/ T.S. dr Vesna Lakić načelnica ginekološke službe

Oktobar se kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava se u mnogim zemljama širom sveta kako bi se podigla svest o značaju prevencije, ranog otkrivanja i pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od karcinoma dojke. Braničevski region je na 14. Mestu u Srbiji po broju novoobolelih žena od raka dojke, a prvi po broju umrlih žena od raka grlića materice.

Maligne bolesti u Srbiji

Prema  podacima Srbija se nalazi na 18. mestu po broju novoobolelih od raka, Najčešće maligne bolesti su rak dojke, pluća, prostate, debelog creva i grlića materice.

Rak dojke  je treći najčešći uzrok smrti kod žena starijih od 45 godina pri čemu se dijagnostikuje kod svake dvanaeste žene u našoj zemlji. Svake godine umre više od 2000 žena  pri čemu je stopa smrtnosti 22 na 100 000 žena.

Rak grlića materice je svake godine uzrok smrti više od 400 žena, a broj novoobolelih je oko 1000 ( 2018.  god). Pri tome se dve trećine slučajeva otkriva kasno, nakon rane invanzivne faze.

Kada govorimo o broju obolelih žena, načelnica dispanzera za žene dr Vesna Lakić kaže da naš okrug  nije u zaostatku za celom zemljom. Ona navodi da je Srbija 2004. i 2005. godine bila na prvom mestu u Evropi po učestalosti obolevanja od karcinoma dojke.

Evidentan je taj porast novoobolelih žena svih uzrasta od karcinoma dojke. Braničevski okrug je tih godina bio na prvom mestu po broju obolelih žena na 100 hiljada i to je bila incidenca  oko 48 žena kod kojih je potvrđen neki oblik karcinoma. U 2005. i 2006. godini smo sproveli pilot projekat koji je bio baza za organizovanje skrininga u zemlji Srbiji. Donator je bila Francuska vlada i Svetska zdravstvena organizacija.Tada smo pregledali na celom regionu negde oko 13.000 žena i otkrili veliki broj novoobolelih ili premalignih promena.” istakla je dr Vesna Lakić, načelnica dispanzera za žene.

Dr Lakić ističe da je od tada došlo do određenih promena,  žene su stekle naviku da dolaze na preventivne preglede. Većina žena dolazi u zdravstvene ustanove, u Opštu bolnicu ili Dom zdravlja, a jedan broj žena odlazi i dalje u privatne ordinacije gde se takođe sprovode preventivni pregledi.

Preventivni pregledi i redovan skrining su doveli do toga da nismo više prvi region u Srbiji po broju novoobolelih, već negde na 14. mestu Ono što je poražavajuća činjenica  jeste da je Braničevski region i dalje prvi po broju umrlih žena od grlića materice, Što znači da postoji jedna populacija žena koje uopšte ne dolaze na preglede ili kad se javi na pregled. Onda je već kasno da se sprovede efikasno lečenje.“ –naglašava dr Lakić.

Ona  ističe da je  usled pandemije i izmenjenih uslova rada bio nešto slabiji odaziv žena u protekloj godini, ali ove godine se pregledi obavljaju nesmetano.

Radimo zakazivanje redovnih kontrolnih pregleda, hitna stanja se po trijaži primaju odmah. U službi radi pet koleginica u dve smene i koleginica u ogranku Kostolac u prvoj smeni. Radimo i subotom pre podne. Broj ostvarenih ili pruženih usluga od početka godine je preko  35.000 hiljada. Sama brojka govori koliko je služba radila. Nažalost, pandemija nam je napravila problem da nam se žene nekada kasnije jave, ali služba je  dostupna i mi svakog dana imamo do osam ultrazvučnih pregleda dojki urađenih u našoj službi. “ –kaže dr Lakić.

Po rečima dr Lakić, značajno je to da ginekološka služba ulaže u edukaciju novih kadrova, tako da iz ove službe još jedna koleginica uskoro ide na edukaciju na ultrazvuk dojki. Onkološke pacijente pregledaju radiolozi iz Doma zdravlja. Ovo govorim za zdrave žene koje idu na preventivni ultrazvučni pregled dojki. Što se tiče preventivnih pregleda za rano otkrivanje raka grlića materice sprovodi se redovno,sve vreme trajanja pandemije i u ovoj godini isto kao i skrining raka dojke i skrining raka grlića materice. Pacijentkinje čekaju do tri nedelje čekaju na rezultat skrining mamografije i između dve i tri nedelje na rezultat papa testa.

Dom Zdravlja Požarevac u prevenciji i dijagnostici raka

Dom zdravlja Požarevac na svojoj teritoriji sprovodi dva organizovana skrininga raka grlića materice od 2012. godine i raka dojki od 2016. godine i jedan oportuni skrining raka debelog creva.

Skrining raka dojke

Skrining raka dojke se sprovodi u službi za zdravstvenu zaštitu žena  DZ Požarevac i u ogranku u Kostolcu. Skrining se sprovodi u ciljnoj grupi žena od 50. do 69. godine svake druge godine. Ciljnu populaciju čini 9000 žena.

Dr Lakić naglašava da žene moraju biti obaveštene da je preventivni pregled  za skrining raka dojke svake druge godine, počev  od pedesete do šezdesetdevete godine starosti, a za skrining raka grlića materice od 25. do 65. godine svake treće godine. Ono što je promena u zakonu o zdravstvenoj zaštiti od 2019- godine da su žene  dužne da znaju koje kalendarske godine je njihova generacija u skriningu.Žene se obaveštavaju putem telefona kao i slanjem letaka na kućnu adresu kada je njihovo godište u skriningu. Pregledi su potpuno besplatni bilo da je pacijentkinja zdravstveno osigurana ili nije.

Savetovalište i podrška pacijentima obolelim od raka

U cilju zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja otvorena je telefonska linija na IORS za onkološke pacijente i članove njihovih porodica, koja omogućava dobijanje psihološke podrške kako bi se lakše suočili sa emocionalnim problemima i posledicama. Savetodavne i psihoterapijske usluge su dostupne svakog radnog dana od 08-14 časova, telefonskim putem 064/824-05-15 od strane psihologa IORS.

U Domu zdravlja ne postoji posebno organizovana grupa za psihološku podršku ali svi zdravstveni radnici i saradnici, koji su uključeni u programe sprovođenja organizovanih i oportunih skrininga kao i u procese dijagnostike i lečenja i praćenja onkoloških pacijenta, se predano trude da im pruže prave savete i preporuke u lečenju kao i svu potrebnu podršku u tim procesima.“-rekla je načelnica ginekološke službe Dispanzera za žene Požarevac.

Po potrebi savetodavni rad se sprovodi i u radu sa edukovanim psihologom Doma Zdravlja.