Društvo

Đedović Handanović: Za domaćinstva do kraja godine bez poskupljenja struje i gasa

ilustracija/pixabay

ilustracija/pixabay

Za domaćinstva nema do kraja godine poskupljenja ni cene gasa, ni cene struje. Ministarka Dubravka Đedović Handanović rekla je za RTS da je dobra vest za privrednike da će doći do smanjena cena struje i gasa. Ministarka je rekla da je do sada ugrađeno 170.000 pametnih brojila, a cilj je da za par meseci imamo 400.000, što je prva faza.

Danas se završava konkurs za prijavu lokalnih samouprava za novi krug subvencija za unapređenje energetske efikasnosti u domaćinstvima – za zammenu stolarije, kotlova, izolaciju i ugradnju solarnih panela.

Sa završetkom grejne sezone prestali su popusti na štednju struje, ali se nastavljju energetske povlastice za najsiromašnije.

U TENT-u A radi odsumporavnje, najmanje 10 puta biće smanjene emisije izduvnih gasova. To postrojenje već tri godine imamo u Kostolcu, a gradi se i za blokove „TENT-a B“.

Ministarka Dubravka Đedović Handanović je rekla za RTS da je prošle nedelje bio veliki dan i za Beograd i za Obrenovac i za sve građane koji žive u tom delu Beograda, ali pre svega i za celu Srbiju.

Dodaje da je postrojenje za odsumporavanje koje je završeno i koje je koštalo 215 miliona evra najveći ekološki projekat u Evropi na jednoj termoelektrani koja je završena u ovom momentu, a treći na svetu.

„To govori o njegovom značaju, ali i o značaju te termoelektrane za naš grad, za Obrenovac i uopšte za proizvodnju struje u Srbiji. Smanjenje sumpor-dioksida će biti čak 30 puta, a praškastih materija od tri do pet puta. Znači ogroman je značaj za smanjenje zagađenja vazduha, pre svega, u našem gradu. Imaćemo postrojenje koje po svim ekološkim standardima zadovoljava i propise naše zemlje, ali i Evropske unije“, navela je ministarka energetike.

Termoelektrane po standardima EU
U Kostolcu su takva postrojenja već završena, oko 70 odsto su završeni radovi sličnog postrojenja u termoelektrani „Nikola Tesla“ B.

„Praktično sledeće godine sve naše termoelektrane, odnosno 90 odsto od njih, biće potpuno po standardima Evropske unije i naših zakona kada je ekologija u pitanju, a to je praktično skoro 100 odsto iz termoelektrana proizvodnja električne energije. Naši građani mogu da budu bezbedni što se tiče emisije štetnih gasova iz naših termoelektrana, a proizvodnja će ostati stabilna“, podvukla je ona.

Pored zaštite životne sredine, ono što građane najviše zanima, to su cene energenata. Za domaćinstva nema do kraja godine poskupljenja ni cene gasa, ni cene struje, ali nema više ni popusta sa završetkom grejnom sezonom.

Energetske povlastice
„Još jedna dobra vest za naše građane je da nema povećanja cene ni struje, ni gasa, ali jako dobra vest za naše privrednike je da će doći do smanjenja i cene struje gasa. Za gas pričamo o nekih 15 odsto, za struju za privrednike 20 odsto“, kaže Đedović Handanović.

Prema njenim rečima, to će uticati i na cene usluga, i uopšte proizvoda, hrane, i svega onoga na šta energenti imaju uticaj.

Podseća da je država bila tu da zaštiti privrednike kada su cene struje išle i preko 600 evra po megavat-času.

Koji popusti ostaju
Kaže da su popusti završeni za racionalnu potrošnju koju smo imali u toku grejne sezone.

„Samo da napomenem da je četvrtina domaćinstava ostvarilo maksimalno pravo na smanjenje, odnosno umanjenje računa od čak 40 odsto. Samo da napomenem da je to Elektroprivredi Srbije koštalo čak 80 miliona evra u ovoj grejnoj sezoni, što nije mali iznos i kada su u pitanju investiciona ulaganja preko potrebna, ali da smo time pomogli našim građanima da izmire svoje račune“, kaže ministarka.

„Za najugroženije nastavljamo popuste i apelujemo na sve primaoci socijalne pomoći i dečijeg dodatka i pomoći za negu trećeg lica da se prijave u svojim opštinama. Samo jedan papir je dovoljan da bi ostvarili popust do čak 50 odsto na svoje račune“, dodaje.

Popust za najugroženije penzionere
Najugroženiji građani koji primaju minimalne penzije mogu da dobiju popust od hiljadu dinara.

„Nastavićemo da ih pomažemo i da zaista budemo tu za najugroženije. A do sada je to pravo ostvarilo čak 166.000 domaćinstava. Pre samo godinu i nešto bilo ih je 75.000. Nastavićemo da povećavamo broj svima onima kojima to je neophodno. Naravno, cilj je da bude što manje takvih građana“, rekla je Đedović Handanović.

Nedovoljno montera
Dosta građana čeka na priključak na gas, a posebno na struju i u „Srbijagasu“ i u Elektrodistribuciji Srbije kažu da je najveći problem što nemaju dovoljno montera.

Ministarka kaže da je to jedan deo problema, drugi deo problema je i infrastruktura, pogotovo ako se govori o priključcima koji su omogućeni na nelegalnim objektima, što je izmenom zakona omogućeno prošle godine.

„Nastavićemo pre svega da ulažemo infrastrukturu da bismo stvorili uslove da što više građana mogu da se priključe. To smo zapravo počeli prošle godine. To je najveći investicioni ciklus u Elektrodistribuciji Srbije ikada, pričamo od 180 miliona evra ulaganja, što za pametna brojila, što za nove trafo-stanice i manje snage i veće snage i sva ta ulaganja će omogućiti upravo da imamo što više priključenih pa i onih koji su imali nelegalne objekte gde nije bilo uslova“, navela je ona.

Ugrađeno 170.000 pametnih brojila
Ministarka je rekla da je do sada ugrađeno 170.000 pametnih brojila, a cilj je da za par meseci imamo 400.000 – što je prva faza.

U drugoj fazi ćemo imati isto toliko, nastavljamo sa dodatnih 360 miliona evra ulaganja u Elektrodistribuciju i to su investicije od izuzetnog značaja koje će upravo omogućiti što veći razvoj, ističe Đedović Handanović.

Cena nafte
Nafta se vrti i dalje na svetskom tržištu oko 90 dolara za barel, očekujemo veći priliv i turista i tranzit kroz našu zemlju, velika je potrošnja energeneta, zbog praznika sutra će biti promene cene na pumpama.

Govoreći o cenama goriva, Đedović Handanović kaže da naši građani treba da znaju da smo dobro snabdeveni kada su rezerve nafte u pitanju.

„Mi ne utičemo na svetsku cenu nafte, svedoci smo da se konflikt na Bliskom istoku ne smiruje, to sve utiče na tržišnu cenu nafte od koje posle i mi zavisimo, ali ono što je jako bitno je da u ovom momentu imamo dovoljno rezervi što obaveznih, što robnih, što komercijalnih, u iznosu od 87 dana prosečne potrošnje“, rekla je ona.

Napominje da u slučaju bilo kakvog poremećaja na svetskom tržištu građani mogu da budu sigurni.

Dodaje da se završava remont rafinerije u NIS-u, dizel je prema poslednjim informacijama počeo da se proizvodi juče. Uvoz je povećan u prethodnom periodu upravo od strane NIS-a da bi se nedostajuće količine nadomestile, kaže ministarka.

„Tako da ćemo imati apsolutno dovoljno nafte i naftnih derivata i za predstavljajući praznik, tako da ljudi ne treba da brine“, zaključila je Đedović Handanović.