Svet

Britanski laburisti pobedili, Konzervativci pretrpeli istorijski poraz

Foto: Pixabay/Ilustracija

Foto: Pixabay/Ilustracija

Britanska Laburistička partija je u četvrtak dobila ogromnu većinu na izborima za poslanike Donjeg doma Parlamenta, ukazuje izlazna anketa, u uslovima sumorne privredne slabosti, rastućeg nepoverenja u institucije i raspadajućeg društvenog tkiva.

Anketa objavljena nekoliko trenutaka pošto je glasanje zatvoreno u 23:00 po srednje-evropskom vremenu, pokazala je da će lider laburista Kir Starmer biti sledeći premijer.

Izgleda da je umorno biračko telo donelo poraznu presudu Konzervativnoj stranci premijera Rišija Sunaka koja je na vlasti od 2010.

Iako izgleda da očekivani rezultat sprečava nedavne izborne promene udesno u Evropi, uključujući Francusku i Italiju, mnoge od takvih populističkih podvodnih struja teku u Velikoj Britaniji. Lider "Reformista u Ujedinjenom Kraljevstvu" Najdžel Faraž pokrenuo je trku sa antimigrantskim stavom svoje stranke "vratite našu zemlju" i umanjio podršku konzervativcima koji su se već bili suočili sa lošim izgledima.

Potpuni rezultati će doći narednih sati. Izlaznu anketu sprovodi agencija Ipsos i traži od ljudi na brojnim biračkim mestima da popune repliku glasačkog listića koji pokazuje kako su glasali. To obično daje pouzdanu, ali ne i tačnu projekciju konačnog rezultata.

Stotine biračkih okruga od kojih svaki bira po jednog svog poslanika su bile u tesnim takmičenjima u kojima je tradicionalna lojalnost strankama na drugom mestu posle neposrednih briga o privredi, infrastrukturi koja se raspada i Nacionalnoj zdravstvenoj službi.

Velika Britanija je iskusila niz turbulentnih godina - neke od njih su sami napravili Konzervativci, a neke ne - zbog kojih su mnogi glasači pesimistični u pogledu budućnosti svoje zemlje. Izlazak Velike Britanije iz Evropske unije praćen pandemijom kovida-19 i ruskom invazijom na Ukrajinu ugrozio je privredu, dok su zabave za kršenje karantina koje su organizovali tadašnji premijer Boris Džonson i njegovo osoblje izazvali masovan gnev.

Džonsonova naslednica, Liz Trus, dodatno je uzdrmala privredu paketom drastičnih smanjenja poreza i potrajala je samo 49 dana na toj funkciji. Rastuće siromaštvo i rezovi u državnim službama doveli su do kritike da je "Slomila Veliku Britaniju".

Laburistička partija levog centra koju predvodi Kir Starmer već mesecima ima stabilno i značajno vođstvo po istraživanjima javnog mnjenja, ali su njeni lideri upozorili da ne uzimaju rezultate izbora zdravo za gotovo, zabrinuti da će njihove pristalice ostati kod kuće.

Laburisti nisu diktirali predizbiornu trku obećanjima da će usporena ekonomija ponovo rasti, da će investirati u infrastrukturu i učiniti Veliku Britaniju "supersilom čiste energije", ali su dobili podršku velikog dela poslovne zajednice i tradicionalno konzervativnih novina, uključujući tabloid "San" Ruperta Mardoka koji je pohvalio Starmera što je "svoju stranku povukao nazad u centar britanske politike".

Konzervativci su priznali da izgleda da su laburisti krenuli ka pobedi.

U poruci glasačima još u sredu Sunak je rekao da "ako je verovati anketama, naša zemlja bi se sutra mogla probuditi sa supervećinom laburista koja je spremna da koristi svoju nekontrolisanu vlast" i pozvao birače da podrže konzervativce kako bi ograničili moć laburista, ali to se nije pokazalo tako.

Bivši kandidat laburista Daglas Biti, autor knjige "Kako laburisti pobeđuju (i zašto gube)", rekao je da Starmerova "tiha stabilnost verovatno odgovara raspoloženju zemlje u ovom trenutku".

Konzervativce su, u međuvremenu, mučili gafovi: Sunak se nije proslavio u međunarodnim kontaktima, posebno ne s Francuskom, nekoliko Konzervativaca bliskih njemu je pod istragom zbog sumnji da su koristili insajderske informacije da bi se kladili na datum izbora pre nego što su oni objavljeni, a Sunak se borio i da otrese mrlje političkog haosa i lošeg upravljanja.

Ali za mnoge birače nedostatak poverenja se ne odnosi samo na vladajuću stranku, već i na političare uopšte.