Društvo

Brnabić: Nova Strategija razvoja AI među najvažnijim dokumentima Srbije

Foto: Boom93/MMV

Foto: Boom93/MMV

Predsednica Skupština Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Strategija razvoja veštačke inteligencije, za period od 2024. do 2030. godine, u ovom trenutku jedan od najvažnijih strateških dokumenata za Srbiju.

„Ovaj dokument važan za svaki aspekt društva, ne samo za ekonomiju i privredu, već i za obrazovanje, energetiku, zaštitu životne sredine, medicinu, jer je veštačka inteligencija ključna tema današnjice“, kazala je ona u Skupštini Srbije na javnoj raspravi o Predlogu Strategije razvoja za veštačku inteligeniciju.

Brnabić je podsetila da je Srbije bila prva država u Jugoistočnoj Evropi koja je 2019. usvojila Strategiju razvoja veštačke inteligencije na osnovu koje je sproveden niz aktivnosti zahvaljujući kojima je Srbija postala član Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, kao jedna od samo 29 zemalja sveta.

Brnabić je navela i da je Srbija dobila predsedavanje Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju u naredne tri godine, a krajem ove godine u decembru u Srbiji će se održati i svetska konferencija o veštačkoj inteligenciji.

Ona je podsetila i da je važeća Strategija omogućila osnivanje Institut za veštačku inteligenciju u Novom Sadu 2021. godine, a Srbija je dobila i prvu nacionalnu platformu za veštačku inteligenciju, odnosno super kompjuter koji mogu besplatno da koriste univerziteti, instituti i domaćim startap kompanijama i naučno-tehnološkim parkovima.

„Trenutno, pristup toj platformi ima 35 instucija i 33 startap kompanije, a odlučeno je da se uloži još pet miliona evra u poboljšanje rada tog super kompjutera, kao i u novi super kompjuter“, kazala je Brnabić.

Ona je ocenila kao važno i to što je Srbija, prema istraživanju UNESCO, među 11 zemalja sveta koja je učenje o veštačkoj inteligenciji uvrstila u obavezni obrazovni program osnovnih i srednjih škola, a uvedeni su i novi master programi iz oblasti veštačke inteligencije na četiri univerziteta.

Upozorila je i kako je procenjeno da će veštačka inteligencija uticati na oko 40 odsto radnih mesta u narednom periodu, zbog čega je važno da država i građani budu pripremljeni.

Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Miroslav Trajanović ocenio je da je Srbija na vreme krenula da se bavi veštačkom inteligencijom.

On je istakao da je za Srbiju veštačka inteligencija važna zbog podsticaja ekonomskom rastu i povećanju konkurentnosti privrede.

Dodao je da se uz pomoć veštačke inteligencije očekuje rešavanje niza izazova u mnogim oblastima, poput zdravstva i državne administracije.

Trajanović je kazao da je rad na novoj Strategiji počeo u decembru prošle godine i da je u radnoj grupi bilo gotovo 60 predstavnika državne uprave, akademskih institucija, privrede, nevladinog sektora.

Savetnik predsednice Skupštine Srbije Stefan Badža naveo je, predstavljajući nacrt Predlog Strategije, da ona predstavlja unapređenje postojeće sa većim uticajem na obrazovanje, nauku i privredu, te da je njen cilj da na najbolji način spremi društvo u Srbiji za promene koje dolaze.

On je podsetio da je fokus prethodne Strategije bio u razvoju kadrova i kapaciteta za rad sa veštačkom inteligencijom, a nova Strategija je neophodna kako bi Srbija zadržala lidersku poziciju u toj oblasti u ovom delu Evrope, pa je fokus stavljen na zakonodavni deo, podatke i uticaj na celokupno društvo.

„Cilj da se ubrza razvoj nacionalihih resursa za razvoj veštačke inteligencije za dobrobit svih građana“, kazao je Badža.

Prema njegovim rečima, ciljevi nove Strategije su unapređenje obrazovanja i promocija veštačke inteligencije, stvaranje pravnog okvira za sigurnu primenu veštačke inteligencije, kao etičkog i institucionalnog okvira, razvoj rešenja za veštačku inteligenciju i mreže bezbednosti, veća primena u javnom sektoru i privredi, kao i poboljšanje infrastrukture i količine podataka koji su osnov za rad veštačke inteligencije.

Badža je kazao da je cilj Strategije da nove generacije nauče šta je veštačka inteligencija i kako da je koriste, ali i da se kroz obrazovni proces omogući da se što više mladih školuje u Srbiji za tu oblast.

Dodao je da Strategija treba da omogući uvođenje primene veštačke inteligencije u sve nivoe obrazovanja.

Badža je kazao da će se raditi i na obuci javnosti o tome šta je veštačka inteligencija, a želja je i da radno sposobno stanovništvo u Srbiji bude spremno za primenu novih tehnologija koje donosi veštačka inteligencija.

On je istakao i da Strategija predviđa stvaranje i usklađivanje pravnog okvira, navodeći da je u planu i izrada Zakon o veštačkoj inteligenciji.

Prema njegovim rečima, predviđeno je i formiranje državnog tela koje će baviti regulativom, monitoringom i primenom veštačke inteligencije.

Badža je kazao i da je cilj Strategije i povećanje primene veštačke inteligencije u svim segmentima društva i privrede, kao i razvoj infrastrukture i resursa neophodnih za razvoj i primenu te nove tehnologije.

Dodao je da je plan da se napravi novi super kompjuter, najveći u Jugoistočnoj Evropi, koji bi olakšao rad obrazovnim i naučnim institucijama, ali i startap zajednici.