Moj grad

Vojska se iselila iz Komande garnizona: Koji objekat im je grad obezbedio?

Foto:Boom93/N.Stojićević
zgrada Komande garnizona

Foto:Boom93/N.Stojićević zgrada Komande garnizona

Zgrada Komande garnizona je ispražnjena, a vojska se preselila u drugi objekat, saznaje Boom93.

Kako je iz Gradske uprave potvrđeno za naš medij, vojska je prešla u zgradu šećerane i počela da koristi ovaj objekat, dok je zgrada Komande garnizona prazna. Inače ova zgrada je nešto ranije vraćena Braničevskoj eparhiji, jer je prvobitno bila namenjena kao dvor eparhije.

"Vojska još uvek nije zvanično uvedena u posed ovog objekta, ali ga koristi. Mi kao lokalna samouprava imamo sa njima dogovor da im do kraja još obezbedimo određena sredstva neophodna za nesmetano funkcionisanje, u smislu državanja objekta i dogradnje, budući da je to gradski objekat. Trenutno radimo na prilagođavanju objekta vojsci, odnosno korišćenju od strane pripadnika Ministarstva odbrane. Vojska već koristi ovaj prostor, a u narednom periodu se očekuje i potpisivanje ugovora o korišćenju objekta", navodi zamenica načelnika Gradske uprave, Ana Tišma.

Ona dodaje da za sada nije poznato da li je objekat šećerane stalno ili privremeno rešenje za smeštaj vojske, ali da je za sada ovaj objekat u upotrebi.

Kako je Boom93 ranije pisao, bilo je planova da se vojska preseli u nekadašnju zgradu Centra za socijalni rad, koja se nalazi u ulici Čede Vasovića.

Međutim, prema informacijama koje smo dobili, ova zgrada nije zadovoljavala standarde koji su bili potrebni da bi vojska prešla u ovaj objekat.

Foto: Boom93/Arhivska fotografija
FOTO: Boom93/Arhivska fotografija

"Objekat Centra za socijalni rad zahteva duži period rekonstrukcije, kako bi mogao da se koristi za potrebe vojske.  Vojska, prema svojim, pravnim maksimum zakonima koji urađuje njihovu nadležnost, ima posebnu proceduru, kako se čuvaju dokumenta, koja je visina objekta koja je potrebna i tako dalje. Tako da ovaj objekat, po sadašnjim standardima, u stanju u kakvom je bio nije zadovoljavao te neke standarde, dok objekat u šećerani zadovoljava", pojašnjava Tišma.

Podsetimo, kako je za Boom93 ranije rekao episkop braničevski, proces vraćanja ove zgrade crkvi je završen, a u Komadi garnizona su prostorije koje su eparhiji neophodne kako za kancelarije, ali i crkvenu riznicu i muzej, da bi mogli da vrše svoju službu.

“Nama s druge strane trebaju kancelarije za sveštenike, nemamo gde da smestimo biblioteku. Treba nam adekvatna kancelarija za vladiku gde bi mogao da prima građane, a takođe nam trebaju prostorije za muzej. To nije klasični muzej, već mi povlačimo sa terena stare knjige koje su vredne I treba da se sačuvaju, a takođe i stare ikone koje menjamo, jer nam treba jedna riznica”, dodao je episkop. Ova zgrada je za nas i najbolja jer je građena za crkvu i u blizini je”, rekao je tada Midić.

Grad bio u obavezi da pronađe prostor za vojsku

Grad Požarevac imao je obavezu da za komandu garnizona nađe novu lokaciju, jer tako nalaže zakon.

Iz Ministarstva odbrane ranije su za naš medij rekli da Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi propisuje da su organi jedinica lokalne samouprave u obavezi da na teritoriji svoje nadležnosti za potrebe izvršavanja obaveza odbrane, obezbede prostorne i tehničke uslove za rad teritorijalnih organa, kao i njihovu zaštitu i obezbeđenje.

Sadašnja zgrada garnizona Požarevac je prvobitno namenjena kao dvor Braničevske eparhije. Prema rečima dr Ignatija Midića zgrada je zidana kao funkcionalna crkvena zgrada gde je izgrađena kapela i crkva. Krajem dugog svetskog rata tadašnje komunističke vlasti su tu zgradu oduzeli crkvi i isplatili mali deo. Podsetimo, pre nekoliko godina u zgradi Komande garnizona je tokom radova otkrivena kapela sa freskama. Kapela se nalazi u prostoriji koja je decenijama unazad korišćena kao kafeterija. Otkrivena je prilikom renoviranja, kada je vojska prostoriju dodelila vojnom sindikatu na korišćenje.