BBC News

EU: Nedovoljan broj istraga o zlostavljanju migranata na evropskim granicama

Advokati i nevladine organizacije ukazuju da žrtve često nisu spremne da se žale, jer ne veruju vlastima ili se plaše da to može negativno da se odrazi na njihove zahteve za dobijanje azila.

Italijanski policajci proveravaju migrante koji su se iskrcali sa spasilačkog broda
Getty Images
Italijanski policajci proveravaju migrante koji su se iskrcali sa spasilačkog broda

Agencija Evropske unije za osnovna prava poziva na dodatne istrage o navodnim kršenjima ljudskih prava migranata i izbeglica na granicama Unije, posebno na Balkanu, Mediteranu i Lamanšu.

Uprkos „velikom broju relevantnih izveštaja" o smrtnim slučajevima i navodnim zlostavljanjima koje sprovode vlasti tih država na kopnenim i morskim granicama EU, istraga je vrlo malo, navodi se u najnovijem izveštaju agencije, poznate kao FRA.

Reč je o „ozbiljnim kršenjima ljudskih prava opasnih po život", među kojima su fizičko nasilje, neuspeh u spašavanju ljudi u nevolji i prisilnom razdvajanju porodica, ukazuju iz agencije.

Dodaju i da žrtve retko prijavljuju takve incidente policiji, jer se osećaju ranjivo i uplašeno.

Jedna francuska organizacija civilnog društva kaže da je u samo jednom od 10 slučajeva koliko je prijavljeno u gradu Kale, došlo do podnošenja žalbe.

Advokati i nevladine organizacije ukazuju da žrtve često nisu spremne da se žale, jer ne veruju vlastima ili se plaše da to može negativno da se odrazi na njihove zahteve za dobijanje azila.

Neki migranti navode i da ih krijumčari savetuju da ne prijavljuju incidente.


Pogledajte video na BBC Jutjub kanalu o tinejdžeru koji je prešao put od Sirije do Evrope preko Srbije

https://www.youtube.com/watch?v=KJCwSDh4KnQ&feature=youtu.be


U slučaju, navedenom kao primer izazova sa kojim se istražitelji suočavaju, „francuska policija je u oktobru 2022, zaustavila dete bez pratnje koje se krilo u kamionu, na putu ka Velikoj Britaniji".

Pronašli su ga volonteri bez svesti i sa frakturom lobanje, piše u izveštaju.

Slučaj su prijavili javnom tužiocu grada Bulonj na moru, na severu Francuske.

Kada su istražitelji pokušali da stupe u kontakt sa detetom mesec dana kasnije, ono je već „otišlo u Ujedinjeno Kraljevstvo i nisu mogli da ga pronađu", kažu iz FRA.

Okosnica izveštaja je kako upravljati granicama, a ne procedure za dobijanje azila.

Nedovoljan broj istraga ovakvih slučajeva daje „negativnu sliku o radu pograničnih organa vlasti tih zemalja", dodaju iz agencije.

Čak i kada se incidenti istražuju, mali je broj sudskih postupaka kojim se ti napadi osuđuju.

„Preovladava osećaj nekažnjivosti", piše u izveštaju.

Sirpa Raucio, direktorka agencije, kaže da je Evropa dužna da na njenim granicama svakog tretira „pravično, s poštovanjem i u skladu sa zakonom o ljudskim pravima".

Pozvala je države „na efikasno upravljanje granicama" i na dodatne istrage o svim slučajevima zloupotrebe prava.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]