Društvo

Privreda Srbije zavisna od Nemačke: Kako će slabi rezultati ove zemlje uticati na nas?

Foto: Pixabay/Ilustracija

Foto: Pixabay/Ilustracija

Privreda u Nemačkoj nastavlja da beleži pad, a taj pad odražava se i na brojne druge zemlje, među njima i na Srbiju zbog zavisnosti od najveće evropske ekonomije.

Nemačka privreda već neko vreme ide silaznom putanjom, a to je nastavljeno i u drugom kvartalu, što su potvrdili novoobjavljeni podaci Eurostata, prenosi Danas. 
 
Slabi rezultati Nemačke privrede zabrinjavaju mnoge u Evropi, a iz toga nije isključena ni Srbija.
 
Zemlje članice Evropske unije (EU) čine 59,9 odsto ukupne razmene sa našom zemljom, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
  
Iz tih podataka se vidi i da je Nemačka još uvek glavni spoljnotrgovinski partner naše zemlje.
 
Izvoz u junu bio je vredan ukupno više od 2,1 milijarde evra, dok je uvoz bio 2,5 milijardi, dakle deficit naše zemlje u robnoj razmeni sa Nemačkom iznosio je oko 400 miliona evra.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Danas da je ovo jako loše jer se to Nemcima kontinuirano dešava već neki duži period.

"Što je još gore, sva je prilika da će Nemačka biti u još lošijoj situaciji nego što je sad. Pola nemačke privrede teško funkcioniše, oni nemaju dovoljno svoje radne snage, imaju dosta migranata, ali se to teško uparuje", objašnjava on.
 
Savić ukazuje da je ovo jako loše za nemačku privredu, posebno zato što je nekad bila magnet i za radnike i za preduzeća iz sveta.
 
Mi smo, kako naglašava višestruko povezani sa Nemačkom.
 
"Najveći deo stranih investitora u našoj zemlji je iz Nemačke. Takođe, najveći broj delova, kao što su kablovi, delovi za automobile i drugi sklapajući delovi koji se proizovde u Srbiji se voze u Nemačku na njihovu fabričku traku", objašnjava Savić.
 
Ako se tamo automobili ne sklapaju, kako tvrdi on, onda neće raditi ni srpske fabrike.
 
"Nešto od toga što proizvodimo će ići u neka druga tržišta, ali to je manji deo i to je veliki problem koji mi imamo sa padom nemačke privrede", kaže sagovornik Danasa.
 
Kao drugi problem, pojavljuje se to što je najveći deo nemačkih fabrika u manje razvijenim delovima Srbije.
 
"U nekim mestima su to jedine fabrike koje rade. Nije to samo pitanje da li će se zatvoriti fabrika, već će poslove izgubiti već siromašni ljudi", navodi Savić.
 
Kao treći probem, on navodi to da nije mali broj naših ljudi koji su odlazili i još uvek odlaze u Nemačku.
 
Ekonomista Danilo Šuković, takođe, ukazuje da pad nemačke privrede ima očigledan uticaj i na nas.
 
"Ako oni imaju pad privrednih aktivnosti, to znači da se smanjuje mogućnost da oni dalje kupuju našu robu u obimu u kom su ranije kupovali, što odmah povlači smanjenje proizvodnje i posledice su jasne", objašnjava on.
  
Šuković, takođe, za Danas ukazuje na to da u Srbiji ima puno nemačkih firmi.
 
Tako, kako dodaje, nastaju recesije i svetske krize.
 
"Krene u jednoj zemlji, pa ona povlači drugu pa treću i stvara se domino efekat", objašnjava Šuković.
 
Ipak, on smatra da neće doći do gašenja firmi, te da situacija još uvek nije toliko zabrinjavajuća.