BBC News
Izrael i Palestinci: Izraelske snage su se povukle iz Dženina posle velike operacije
Više od 20 Palestinaca, među kojima su i civili, ubijeno je u sukobima koji su trajali više od nedelju dana.
Izraelske snage povukle su se iz grada Dženin na okupiranoj Zapadnoj obali i izbegličkog kampa koji se tamo nalazi, posle velike devetodnevne vojne operacije.
Ovo područje, vojno uporište naseljeno sa 60 hiljada ljudi, godinama je bila meta jedne od najvećih akcija Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) na Zapadnoj obali.
Najmanje 36 Palestinaca je ubijeno od početka izraelske operacije, od toga 21 iz provincije Dženin, saopštilo je palestinsko Ministarstvo zdravlja.
- Izrael i Palestinci: Sve što treba da znate o višedecenijskom sukobu
- Šta je kamp Dženin i zašto ga Izrael napada
- Ko su izraelski religiozni ekstremisti naseljeni u Zapadnoj obali
- Rešenje o dve države: Da li je to ključ za mir na Bliskom istoku
Većina mrtvih pripada naoružanim grupama, ali iz Ministarstva kažu da su među ubijenima i deca.
I jedan izraelski vojnik je takođe poginuo tokom borbi.
Izraelska vojska tvrdi da je ubila šefa palestinske oružane grupe Hamas u Dženinu, zajedno sa još dva borca, tokom velike operacije koja već tri dana traje na severu okupirane Zapadne obale.
Izraelske snage bezbednosti su „naišle i eliminisale" Visama Hazema u vozilu, a zatim su iz vazduha napali još dvojicu „terorista dok su pokušavali da pobegnu", navodi se u saopštenju.
Trojica muškaraca su ubijena tokom noći u blizini grada Zababdeh, jugoistočno od Dženina, saopštilo je i palestinsko ministarstvo.
Palestinski izveštaji navode da su se borbe vodile u izbegličkim kampovima i bolnicama, zbog čega su vozila hitne pomoći jedva stizala da preuzmu sve ranjene posle udara iz dronova, a izraelske vlasti su tvrdile da sprovode „protivterorističku akciju u Dženinu i Tulkarmu".
Život u razorenom gradu
U napadu je učestvovalo na stotine vojnika, a civili su bili zatvoreni u kućama.
Dok su se vodile borbe, komunalne usluge su bile prekinute.
Stanovnici kampa Dženin na zapadu grada izlaze na ulice prvi put otkako su Izraelskih odbrambenih snaga započele napad 27. avgusta.
Mnogi, zapanjeni i iscrpljeni, polako procenjuju štetu i nove slojeve razaranja.
Halid abu Sabir živi u podrumu kuće pored džamije.
Čitav sprat njegove kuće, raznela je snažna eksplozija.
Izraelska vojska je bila zainteresovana za prostoriju ispod zgrade, koja je, kako je rekao, decenijama bila prazna.
IDF ga je zamolila da je napusti pre nego što ju je uništila, zajedno sa čitavom kućom.
Godine nasilnih sukoba između izraelske vojske i palestinskih naoružanih grupa urezane su u uske ulice Dženina, rupe od metaka nalaze se na zidovima, kao i ruševine koje uklanjaju vojni bageri, grafiti u obliku M16 pušaka, zajedno sa natpisom „Hamas".
Glavni put je prekinut i neprohodan.
Građevinska vozila iskopavaju čitave stabla i odvoze ih.
Vlasnici prodavnica i foto novinari penju se preko ruševina da bi videli šta je oštećeno.
Grupa ljudi zastaje da pogleda radove.
Stanovnici pešice, na skuterima ili biciklima izlaze na na ulice prvi put posle više od devet dana.
Visam Bakri, direktor bolnice u Dženinu, kaže da su prva četiri dana izraelske operacije bila najteža - u bolnici nije bilo struje i vode.
Snabdevali su se iz generatora i rezervoare vode, a u bolnici su bila dva novorođenčeta i dva starija pacijenta na respiratorima.
Nekoliko koraka niže, čuju se zvuci koji svedoče da grad ponovo živi: prodavci koji su se vratili na pijac prodaju kolica puna svežeg voća i povrća, a kafići oko njih su puni različitih generacija muškaraca.
U petak ujutro, ponovo je izbila vatra u izbegličkom kampu, posle koje su usledile brojne sahrane.
Kako BBC saznaje barem osam žrtava su civili, uključujući šesnaestogodišnju devojku.
U saopštenju, IDF su izajavili da je u području Dženina „eliminisano 14 terorista, uhapšeno je preko 30 osumnjičenih, a razmontirano je oko 30 eksploziva postavljenih ispod puteva" tokom operacije.
Rekli su da su i da su se izborili sa „mnogobrojnim terorističkim infrastrukturnim objektima, uključujući podzemna skladišta oružja ispod džamije, i laboratoriju za proizvodnju eksploziva" i uklonili „velike količine oružja".
Šta se događalo na Zapadnoj obali?
Na meti su bila najmanje četiri grada - Dženin, Tulkarm, Nablus i Tubas.
Pošto rat u Gazi i dalje besni, sve ovo je izazivalo međunarodnu uzbunu.
Velika Britanija je saopštila da je „duboko zabrinuta metodama koje Izrael koristi i izveštajima o civilnim žrtvama i uništavanju civilne infrastrukture".
Usled „nestabilnosti je hitno potrebna deeskalacija", rekao je u petak portparol Forin ofisa.
Veruje se da je ovo prvi put od druge intifade - velike palestinske pobune od 2000. do 2005. - da je nekoliko palestinskih gradova istovremeno bilo na udaru.
Palestinski mediji su izvestili da su se izraelske snage povukle iz Tulkarma pošto su ozbiljno oštetile zgrade i infrastrukturu u gradskim izbegličkim kampovima.
Vojska je, međutim, objavila da su se snage povukle iz izbegličkog kampa Al-Faraa u blizini Tubasa pošto su završile akciju „suzbijanja terora, razotkrivanja terorističke infrastrukture i eliminisanja naoružanih terorista".
Čija je Zapadna obala?
Palestinci imaju delimičnu autonomiju na Zapadnoj obali, gde je najjača stranka Fatah iz koje je i predsednik Palestinske nacionalne uprave Mahmud Abas.
Najjača snaga u drugoj palestinskoj enklavi, Pojasu Gaze, je ekstremistička grupa Hamas.
U Pojasu Gaze od oktobra prošle godine traje rat Izraela i palestinskih ekstremista predvođenih Hamasom koji je do sada odneo desetine hiljada života.
Antonio Guteres, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, pozvao je Izrael da prekine operaciju na Zapadnoj obali.
„Ova opasna dešavanja podgrevaju već eksplozivnu situaciju", kazao je on.
I Sjedinjene Američke Države su pozvale Izrael da preduzme „sve potrebne mere" da zaštiti živote civila na Zapadnoj obali.
„Prepoznajemo potrebu Izraela da očuva bezbednost borbom protiv terorističkih aktivnosti na Zapadnoj obali.
„U isto vreme insistiramo da izraelske vlasti preduzmu mere da zaštite sve civile", rekao je u saopštenju portparol Stejt departmenta.Dodaje se da je Bela kuća i dalje „duboko zabrinuta za održavanje stabilnosti na Zapadnoj obali".
Pogledajte video: Šta je Zapadna obala
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]