Moj grad

HBIS emitovao do 200 odsto više PM čestica nego što je dozvoljeno

FOTO: R. Momirović / Boom93

FOTO: R. Momirović / Boom93

HBIS Group Serbia Iron & Steel je pred Privrednim sudom u Beogradu osuđen na kaznu od milion dinara zbog ispuštanja štetnih materija u atmosferu, u periodu od 2. jula 2021. godine do 29. decembra 2021. godine, u svom ogranku u Smederevu. Konkretno, HBIS je u Smederevu u ovom periodu na sovjim pogonima ispuštala zagađujuće materije u vazduh koje su bile 200 odsto veće od propisanih, navodi su u presudi u koji je Nova ekonomija imala uvid.

Izvršni direktor za proizvodnju u HBIS Vladan Mihailović, generalni menadžer primarne proizvodnje HBIS Miodrag Minić, direktor pogona čeličane Dušan Glišić, izvršni direktor za održavanje Jovica Dobrić i rukovodilac održavanja proizvodnje čeličane Slobodan Todorović takođe su osuđeni, i dobili su kazne od po 60.000 dinara kao jedni od odgovornih za havariju koja se dogodila.

U Zapisniku o inspekcijskom dazoru Ministarstva za zaštitu životne sredine, navedeno je da su na emiteru odsumporavanja oznake E4-3, u pomenutom periodu zabeležene vrednosti koje su dosezale od 101,65 do 141,76 miligrama PM čestica po metru kubnom. To je, ispostaviće se, i do 200 odsto veća vrednost od propisane zakonom.

Na emiteru sekundarnog otprašivanja čeličane oznake E4-4, zabeležene su vrednosti prekoračenja čestica od 103,3 miligrama po metru kubnom do 222,64 miligrama po metru kubnom, a na centrlanom emiteru čeličane oznake E4-7 vrednosti od 100,38 miligrama po metru kubnom do 130,78 miligrama po metru kubnom.

U presudi se navodi da je tokom 2021. godine evidentirano 11 polučasovnih srednjih vrednosti za praškaste materije za 200 odsto većih od granične vrednosti emisije.

HBIS Group Serbia Iron & Steel je u odgovoru Novoj ekonomiji pojasnio da se ovo desilo na emiterima Čeličane tokom 2021. godine.

Dodaju i da su na glavnim pretresima održanim u maju ove godine predstavnici kompanije konstatovali da su zabeležena prekoračenja emisija rezultat nepredviđenih okolnosti u proizvodnom procesu, i da su (u jednom slučaju) nastala kao posledica kvara na sistemu za otprašivanje.

„Kompanija je odmah nakon incidenata preduzela sve neophodne mere kako bi se slične situacije ubuduće izbegle. Već 2021. godine uvedene su nove procedure za praćenje kontinualnog merenje emisija, dok je tokom 2022. godine instaliran sistem alarma koji upozorava na potencijalna prekoračenja graničnih vrednosti, kako bi operateri mogli na vreme da reaguju u vanrednim situacijama i zaustave proizvodnju“, naveli su iz kompanije.

Dodali su da HBIS posvećena unapređenju zaštite životne sredine i da redovno sprovodi inspekciju opreme, godišnje, mesečne i nedeljne preglede, kao i preventivne mere pre kritičnih perioda.

„Podsećamo da je kompanija, još od preuzimanja vlasništva 2016. godine, odmah popravila sve kvarove na postojećim filterima i značajno unapredila ekološku zaštitu i bezbednost u fabrici“, naveli su u odgovoru.

Kompanija je navela da nikada ranije nije bila kažnjavana u slučajevima vezanim za narušavanje životne sredine, kao i da rade na modernizaciji tehnoloških procesa – u skladu sa zakonima Srbije i međunarodnim ekološkim standardima.

Više pročitajte na LINKU.