Moj grad
Može li Smederevska tvrđava u UNESCO?
FOTO: Jovana Dedić Marković,
U sredu, 4. septembra, u aktivističkom centru GRAD održan je okrugli sto čija je tema bila Smederevska tvrđava i njena nominacija za UNESCO listu.
Brojni učesnici iz stručne javnosti ukazali su na izazove sa kojima se susreće projekat, jer trenutni plan upravljanja, iako ambiciozan, nije realističan.
Istorijski značaj tvrđave
Viši kustos muzeja u Smederevu, Miroslav lazić, ukazao je pre svega na potrebu dubljeg istraživanja i valorizacije svih arheoloških i kulturnih aspekata tvrđave, kao svedoka ključnih istorijskih događaja, od turskih osvajanja do perioda moderne Srbije. Izgrađena u prvoj polovini 15. veka, u vreme despota Đurađa Brankovića kada je Smederevo bilo političko, kulturno i crkveno središte Srbije, ona odoleva vremenu i nosi tragove kulturne moći i kulturnog procvata Srbije tog vremena. Pa opet, kao da to nije dovoljno, javljaju se dodatni problemi rešenja njenog statusa i prijema u UNESCO, koji su pre svega vezani za planske dokumente koji obuhvataju deo grada oko Smederevske tvrđave.
Urbanistički izazovi
Nenad Mladenović i Ivica Savić govorili su o urbanističkim problemima koji narušavaju prostor oko tvrđave. Na prvom mestu je infrastruktura, pre svega prisustvo autobuske i železničke stanice u neposrednoj blizini tvrđave, što stvara loš vizelni efekat i otežava pristup turistima. Planskim dokumentima predviđeno je njihovo izmeštanje i formiranje novog putničkog pristaništa i biciklističkih staza. Još jedan izazov je i zaštita od poplava, zbog neposredne izloženosti tvrđave Dunavu. Prema rečima Hajdane Jovanović i Jasmine Popović Rusimović, predhodne mere zaštite nisu bile dovoljne da se garantuje potpuno očuvanje zidina u slučaju porasta vodostaja i istakle da je pšotrebna dodatna saradnja sa institucijama kao što su EPS i ĐERDAP kako bi se preispitale i unapredile postojeće mere zaštite.
Maja Đorđević iz zavoda za zaštitu spomenika detaljno je objasnila proceduralne korake nominacije Smederevske tvrđave za UNESCO listu. Sama priprema dokumentacije zahteva prikupljanje i obradu velikog broja podataka koji uključuju istorijske izvore, arhitektonske analize kao i plan očuvanja i upravljanja tvrđavom u budućnosti, što trenutni plan nema u potpunosti te je potrebno njegovo detaljno razrađivanje.
Lokalna inicijativa i podizanje svesti
Vladislav Nešić iz omladinske organizacije PATOS govorio je o značaju uključivanja lokalne zajednice u proces, govorio o njihovim dosadašnjim akcijama poput „Ulice sećanja“ u okviru koje su mladi prikupljali stare fotografije, izmedju ostalih i Smederevske tvrđave, , ali i naglasio kako je od velike važnosti i dalje podsticati mlade da se uključe kroz dodatne kreativne i obrazovne projekte jer je njihovo angažovanje ključ za zaštitu i promociju tvrđave kao dela svetske kulturne baštine.
Događaj je uspešno ukazao na mnoštvo aspekata koji utiču na proces nominacije Smederevske tvrđave za Unesco listu. I pored brojnih izazova, prisutni su se složili da je nominacija ključna za očuvanje tvrđave i njen dalji razvoj kao kulturne i turističke destinacije. Potrebna je ozbiljna i kontinuirana saradnja stručnjaka, državnih institucija i lokalne zajednice kako bi se obezbedila adekvatna zaštita ovog spomenika kulture.
Piše Jovana Dedić Marković, dopisnica Boom93 iz Smedereva.