Društvo

Srbija dobila investicioni rejting

Foto: Boom93/Arhivska fotografija

Foto: Boom93/Arhivska fotografija

U najnovijem izveštaju agencije Standard end Purs (S&P) Srbiji je podignut kreditni rejting na nivo BBB-, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.

Kako se navodi u saopštenju nije samo oznaka i ocena, već predstavlja prekretnicu za ekonomsku putanju naše države.

„Današnje podizanje rejtinga predstavlja prelomni trenutak za Srbiju i naše kompanije. On otvara vrata za niže troškove finansiranja, većem pristupu međunarodnim tržištima kapitala i povećanom poverenju investitora. Srpske kompanije će od sada lakše, brže i pod povoljnijim uslovima moći da privlače strane investicije, čime se krči i utire put za rast, inovacije i otvaranje novih radnih mesta u različitim sektorima naše privrede“, navodi se u saopštenju i dodaje:

„Za sve privredne aktere u našoj zemlji, ovaj IG (investicioni rejting) status unapređuje celokupno poslovno okruženje.“

Podsećamo, Srbija je kod S&P imala kreditni rejting BB+, dok kod druge velike agencije Fič (Fitch) trenutno ima rejting BB+ sa pozitivnim izgledima, što je tzv. špekulativni ili neinvesticioni rejting, ali samo jedan korak ispod investicionog rejtinga.

Kod treće agencije, Mudiz (Moody’s), rejting Srbije je Ba2, što je dva nivoa ispod investicionog.

Ukoliko bi dugoročne hartije od vrednosti Srbije dobile investicioni rejting, našle bi se na radaru brojnih investicionih i penzionih fondova koji ne ulažu u špekulativne hartije, već samo one sa investicionim rangom. To bi eventualno moglo dovesti do smanjenja kamatnih stopa na javni dug koje bi Srbija morala da plaća.

Takođe, s obzirom da rejting agencije dubinski analiziraju stanje ekonomije i javnih finansija zemlje, njihova ocena služi i kao indikator za privatne investitore.

Srbija ima bolji investicioni rejting od zemalja u regionu, kao što su Bosna i Hercegovina (B+ i B3), Crna Gora (B+ i B1‚), Albanija (BB- i B1) i Severna Makedonija (BB-).

Međutim, zaostajemo za članicama Evropske unije (EU) iz regiona, kao što su Hrvatska (BBB+ i Baa2), Bugarska (BBB i Baa1), Rumunija (BBB- i Baa3) i Slovenija (AA- i A3).