Društvo

Da li će neki đaci dobiti peticu "na lepe oči": "Ako država želi da obesmisli školu, neka tako bude"

ilustracija/pixabay

ilustracija/pixabay

Danas ističe rok koji je Nezavisni sindikat prosvetnih radnik Srbije (NSPRS) dao državi da ispuni njihove zahteve za povećanje bezbednosti u školama.

Kako su najavili, u suprotnom će članovi ovog sindikata svim učenicima upisati po jednu peticu u elektronski dnevnik.
 
To je, podsetimo, jedna od namera belog štrajka koji je NSPRS pokrenuo 1. septembra.
 
"Niti su naši zahtevi ispunjeni, niti smo dobili poziv za bilo kakav sastanak na tu temu. Izmene Krivičnog zakonika jesu ušle u proceduru i možemo da konstatujemo da se na neki način krenulo ka rešavanju tog zahteva. Druga dva zahteva, da nastavnik može na samom času da izrekne suspenziju učeniku koji se nedolično ponaša i ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama, nisu rešena, iako za realizaciju tih ciljeva nije potreban nijedan jedini dinar", kaže za Danas Dušan Kokot, predsednik NSPRS-a.
 
Na pitanje šta će se dešavati posle 11. oktobra, Kokot odgovara da će biti kako su najavili.
 
"Ono o čemu smo obavestli javnost u junu, a podsetili u septembru: nastavnici će upisati jednu peticu do kraja prvog polugodišta svim učenicima i ta ocena po slovu zakona može biti najveća zaključena. Pa ako je državi u interesu da svi đaci budu vukovci i da apsolutno obesmislimo školu i znanje, onda neka tako bude", kaže Kokot.
 
On dodaje da će za neke učenike ta petica biti prva upisana ocena u dnevnik, jer su članovi NSPRS-a rekli i da prvih mesec i po dana od početka školske godine neće ocenjivati đake.

Na pitanje kako se može znati da nije u pitanju blef i da će svi nastavnici zaista i upisati petice, Kokot odgovara da su takvu odluku doneli sami članovi sindikata kojim rukovodi.
 
"Nije njima stigla nikakva naredba, oni su još u junu anketirani, a ako neko neće da uradi ono za šta je sam glasao, ne znam šta bih rekao. Mi ćemo svakako preko koordinatora imati informacije kako teče beli štajk, a znam da su već sada neki počeli da daju petice, jer je bilo jasno da neće doći do pomaka u rešenju problema jer nema ni pregovara. U kom broju će nastavnici zaključiti petice učenicima videćemo na kraju polugodišta", kaže Kokot.
 
Beli štrajk je pao u drugi plan nakon što su četiri reprezentativna sindikata obrazovanja organizovala obustave rada i proteste, tražeći poboljšanje materijalnog položaja. Na pitanje zbog čega ovo nije tema i za NSPRS, Kokot odgovara da se za to bore već dugo.
 
"Mi smo prošle godine izašli s predlogom drugačijeg obračuna zarada, jer je to jedini način na koji se može rešiti problem plata u obrazovanju. Nije slučajno što su taj model primenili u vojsci, policiji i svim javnim preduzećima, kod njih nikad nema štrajka jer su oni rešili pitanje plata. Štrajka ima samo kod budžetske sirotinje prosvete. Nama je ostavljen sistem da nema razlike između prvog i petog stepena stručne spreme i to ne može da se popravi sem da se sve uradi ispočetka", kaže Koko.
 
On podseća da je NSPRS pre godinu dana predložio da plata bude proizvod osnovice koja je minimalna zarada i pripadajućeg koefijenta.
 
Osvrćući se na zahteve reprezentativnih sindikata, on kaže da je prosečna plata imaginarna definicija.