Moj grad

Kroz kreativne radionice o odgovornom korišćenju interneta

Foto: Kreativna pedagogija

Foto: Kreativna pedagogija

Jedna od važnih aktivnosti – radionice za osnovce realizovana je 29. oktobra 2024. godine u Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović“ u Požarevcu. Tako je biblioteka postala mesto susreta i kreativnog izražavanja za učenike četvrtih razreda osnovnih škola „Dositej Obradović“, „Kralj Aleksandar I“, „Vuk Karadžić“ i „Sveti Sava“.

Učesnike je dočekala bibliotekarka Jelene Čobić Stanisavljević, a radionice su vodile pedagoškinje Živkica Đorđević i Svetlana Spasić. Podršku u radu pružile su koleginice: Violeta Milošević Prifti, pedagoškinja u Osnovnoj školi „Kralj Aleksandar I” i profesorke razredne nastave – učiteljice Žaklina Redić iz Osnovne škole „Dositej Obradović“, Marija Mitrović iz Osnovne škole „Sveti Sava“ i Jelena Lukić iz Osnovne škole „Vuk Karadžić“.

Prva radionica, pod nazivom „Zašto volim internet?“, otvorila je diskusiju o ličnim iskustvima i percepcijama dece o korišćenju elektronskih medija. Učenici su imali priliku da izraze svoja osećanja u vezi sa  internetom, razmene mišljenja o omiljenim sadržajima i otvore pitanja o bezbednosti u virtuelnom svetu.

Foto: Kreativna pedagogija

Jedan od najzanimljivijih delova radionice bio je zadatak izrade bedževa sa simbolima koji su predstavljali njihove lične osobine. Ova aktivnost je podstakla kreativnost, ali i osnažila timski duh, jer su slični simboli označavali zajedništvo među učesnicima. Za dalje aktivnosti formirane su  četiri grupe čiji su članovi bili učenici iz različitih škola. Učenici su bili u prilici da se bliže upoznaju, zajedno istražuju razloge zašto vole interneti  i iskažu svoje uvide. Njihove ideje zabeležene su na flip čartu i predstavljaće deo materijala za mali priručnik ponašanja na internetu.

Sledeća radionica, „Ja mogu bez interneta“, skrenula je pažnju na važnost aktivnosti van virtuelnog prostora. Učesnici su diskutovali o značaju igre, šetnji, razgovora i čitanja za razvoj mozga i socijalne interakcije. Ova radionica je takođe pružila priliku da se razgovara o opasnostima koje internet može doneti. Učenici su, u grupama, delili neprijatnosti koje su doživeli na mreži, čime su se suočili sa realnostima koje često ostaju neizrečene.

Foto: Kreativna pedagogija

Aktivnosti poput igre „Veliki raspust“ doprinele  su razvoju međusobne komunikacije i razumevanja, dok je zajedničko donošenje zaključaka o tome kako se zaštititi od opasnosti na internetu dodatno ojačalo svest o odgovornom ponašanju u digitalnom okruženju.

Na kraju radionica, učesnici su primili sertifikate za učešće, čime su postali pisci „Bontonneta“, koji nosi poruku o odgovornom korišćenju interneta. Ove radionice nisu samo pružile  praktična znanja i veštine, već su i stvorile prostor za otvoren dijalog među decom, učiteljicama i organizatorima.

Foto: Kreativna pedagogija

U svetu koji postaje sve više digitalizovan, ovakvi projekti su od ključnog značaja za razvoj dece i njihovo razumevanje bontona u internet sferi. Pružajući im alate za prepoznavanje i reagovanje na opasnosti, „Bonton na netu“ postavlja temelje za odgovorne i svesne korisnike interneta, čime doprinosi njihovom sveukupnom razvoju i bezbednosti. Ove radionice su pokazale kako edukacija može da se odvija kroz igru i kreativnost, ostavljajući snažan utisak na mlade učesnike.

Foto: Kreativna pedagogija

Projekat „Moj svet je i internet – bezbedan internet za bezbednu decu“  realizuje Udruženje „Kreativna pedagogija“ iz Požarevca uz finansijsku podršku Grada Požarevca.

Živkica Đorđević, Svetlana Spasić i Jelena Čobić Stanisavljević, Tim „Kreativne pedagogije“

Foto: Kreativna pedagogija
Foto: Kreativna pedagogija
Foto: Kreativna pedagogija