Ekonomija

Ko će imati pravo na novčanu pomoć po zakonu kojim se Kosovo proglašava područjem posebne socijalne zaštite

Boom93 / R. Momirović

Boom93 / R. Momirović

Prema novom zakonu, čiji je predlog ove nedelje usvojila Vlada Srbije a kojim se "proglašava Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite", uvodi se isplata novčane socijalne pomoći za nezaposlene i za građane starije od 65 godina bez prihoda, koji žive na Kosovu i Metohiji.

Vlada Srbije usvojila je, na sednici u ponedeljak, 28. oktobra, Predlog zakona o proglašenju Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite, piše N1.

„Cilј donošenja zakona ogleda se u pružanju podrške licima koja žive na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, a potpadaju pod kategoriju nezaposlenih lica, odnosno lica starijih od 65 godina, koja nisu ostvarila pravo na penziju„, navodi se u obrazloženju i ističe da je položaj nezaposlenih na tržištu rada na području Kosova i Metohije nepovolјniji u odnosu na položaj nezaposlenih na drugim delovima Republike Srbije.

Na evidenciji Nacionalne službe za zapošlјavanje, na području Kosova i Metohije, na dan 15. oktobra 2024. godine, nalazi se 19.726 nezaposlenih, navodi se u obrazloženju predloga zakona.

Od tog broja, 6.500 nezaposlenih, odnosno gotovo trećina je bez kvalifikacije ili sa završenom osnovnom školom.

I starosna struktura nezaposlenih je izuzetno nepovolјna.

„Učešće nezaposlenih starijih od 40 godina iznosi 9.080. Sa teškoćama u pronalaženju zaposlenja suočavaju se i mladi, imajući u vidu da se 5.661 nezaposlenih mladih nalazi na evidenciji. Dugoročna nezaposlenost je karakteristika lica koja su na evidenciji i koja govori o tome da 16.074 lica traže zaposlenje duže od jedne godine“, navodi se u obrazloženju predloga zakona.

Nezaposleni se, dodaje se, suočavaju sa znatno više prepreka na tržištu rada koje se, između ostalih poteškoća, ispolјava i u nedostatku slobodnih poslova.

„Prema podacima Nacionalne službe za zapošlјavanje, u 2023. godini, podneto je ukupno 112 prijava za zapošlјavanje za 232 nezaposlena lica, dok je za prvih deset meseci ove godine podneto 75 prijava za zapošlјavanje za ukupno 115 nezaposlenih lica, što ukazuje na izrazitu neusklađenosti ponude i tražnje na tržištu rada“, navodi zakonopisac.

U obrazloženju se takođe davodi da je 80 osoba koristilo pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, privremenu naknadu 4.703 korisnika, dok se grupi od 614 nezaposlenih sredstva isplaćuju kao mera delimičnog socijalnog zbrinjavanja za lica koja su zaposlena, odnosno radno angažovana u određenim privrednim subjektima koja iz svojih sredstava ne mogu da izvrše isplatu zarade zaposlenima.

„Od ukupnog broja nezaposlenih više od 50 odsto su nezaposleni koji pripadaju kategoriji teže zapošlјivih (10.445 lica), s tim da od tog broja 4.669 su korisnici novčane socijalne pomoći“, stoji u predlogu zakona.

Ko ima pravo na novčanu socijalnu pomoć

Prava po ovom zakonu mogu da ostvare samo građani koji žive na području Kosova i Metohije.

„Smatra se da lice živi na području posebne socijalne zaštite ako se trajno nastanilo na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija gde poseduje ili zakuplјuje stambeni prostor u kojem živi sa porodicom, druge nepokretnosti koje koristi i održava, provodi svoje slobodno vreme, učestvuje u društvenom, kulturnom i verskom životu, odnosno ako je centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, porodičnih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost sa mestom u kome se nastanilo na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija“, stoji u predlogu zakona.

Građani nastanjeni na Kosovu i Metohiji, prema ovom zakonu, mogu da ostvare prava na socijalno novčano davanje za nezaposlena lica, kao i socijalno novčano davanje za starija lica.

„Vlada može, na predlog Kancelarije za Kosovo i Metohiju, posebnim programom utvrditi druge mere socijalne podrške i pomoći licima u riziku od socijalne isklјučenosti koja žive na području posebne socijalne zaštite“, precizira se u predlogu zakona.

Više pročitajte na LINKU.