Društvo

Počinje zakonski štrajk u školama: Kako će se odvijati nastava u našem gradu?

Foto: Boom93 / T.Spasojević

Foto: Boom93 / T.Spasojević

Predstavnici i članovi reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika, od danas, 4. novembra, stupaju u zakonski štrajk, koji će se u školama na području školskih uprava Požarevac i Beograd sprovodi skraćenjem časova na 30 minuta, do 8. novembra.

U štrajku će paralelno biti i sve druge škole u Srbiji, iako će u njima ove nedelje časovi trajati uobičajeno.

Četiri reprezentativna sindikata su prosledila uputstvo svojim članovima o načinu sprovođenja štrajka, prema kojem se od 4. novembra obustavljaju dodatna i dopunska nastava, kao i časovi odeljenjskog starešine. Takođe, zaposleni neće prisustvovati sednicama odeljenjskih i nastavničkih veća.
 

Po školskim upravama štrajk od 30 minuta će se sprovoditi po ranije utvrđenom rasporedu: posle školskih uprava Beograd i Požarevac, nastava će biti skraćena u školama s područja ŠU Novi Sad, Zrenjanin, Sombor i Valjevo od 13. do 15. novembra, budući da je 11. i 12. novembra jesenji raspust za učenike, a 11. novembar je za zaposlene neradni dan zbog državnog praznika Dan primirja u Prvom svetskom ratu, prenosi Danas.

Kako nam je nedavno, posle razgovora sa Vladom, rekao Dragan Kostić, predsednik Sindikata obrazovanja Požarevac za Bookm 93, ponuda Vlade je "nepristojna", pa je od sindikata odbijena. 

Vlada Srbije ponudila je, na sastanku sa prosvetnim sindikatima, povećanje plata za 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju, od 1. januara naredne godine.

"Vlada je za javnost dala informaciju da se njihova ponuda čini povoljnom, ali zapravo nije povoljna ni malo. Sindikati su to odbili i ostaje to da u petak bude potpuna obustava rada. Od 4. novembra kreće po nedelju dana obustava. Prve nedelje biće Školske uprave u Požarevcu i Beogradu, od 4. do 8. novembra i sve tako u krug do kraja tog meseca, dok se sve Školske uprave na teritoriji Srbije ne pokriju" zaključio je Kostić u nedavnom razgovoru za Boom 93.

Šta su zahtevi prosvetara, a šta nudi Vlada?

Glavni zahtev prosvetnih radnika je da Vlada ispuni ono na šta se obavezala u protokolu koji je pre godinu dana potpisala sa sindikatima – da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025.

Vlada, s druge strane, nudi povišicu od 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, kao i isplatu jednokratne pomoći od 15.000 dinara koju bi početkom januara dobili svi sektori, sem visokog obrazovanja.

Takođe je ponuđeno povećanje naknade za razedno starešinstvo za jedan procenat, što su sva četiri sindikata odbila.

Prethodno, država je najavila da će povećanje za nastavnike biti 12 odsto, a za sve ostale osam procenata, što je za sindikate takođe bilo neprihvatljivo.