Klimatske promene i zagađenje: Uticaj termoelektrana i Železare na zdravlje lokalnog stanovništva
Danas, 4. novembra, obeležava se Svetski dan klimatskih promena, posvećen podizanju svesti o uticajima klimatskih promena na naše okruženje i kvalitet života. Ovaj dan podseća na hitnu potrebu smanjenja emisija štetnih gasova i prilagođavanja održivim praksama, posebno u industrijskim područjima gde zagađenje dodatno ugrožava zdravlje stanovništva.
Povodom ovog dana, razgovarali smo sa Stefanom Vukićem, inženjerom šumarstva i ekološkim aktivistom iz udruženja Prijatelji Čačalice, koji je podelio svoja saznanja o trenutnim ekološkim izazovima u lokalnim zajednicama pogođenim industrijskim zagađenjem.
Upitali smo ga koliko klimatske promene dodatno utiču na kvalitet života u mestima okruženim industrijskim zagađivačima, kao što su termoelektrane i Železara.
Vukić je naglasio da zagađenje ima ozbiljne posledice po zdravlje, navodeći: „Vidimo podatke svakodnevno na vestima, u novinama, da imamo najveću stopu smrtnosti u Evropi poslednjih godina. Oko 15-20 hiljada ljudi umire godišnje od zagađenog vazduha, prema nekim procenama. To je direktna posledica termoelektrane i Železare u Smederevu.“
Dodao je da istraživanja pokazuju porast onkoloških oboljenja u selima poput Radinca i Vranova, posebno nakon preuzimanja Železare u Smederevu od strane kineskog investitora.
Vukić je istakao i problem sa sistemima za desumporizaciju.
„Sistemi za sumporavanje u blokovima termoelektrane ne funkcionišu, a na pojedinim blokovima čak ni ne postoje. Evropska unija zahteva smanjenje emisije sumpor-dioksida na 50.000 tona, dok mi emitujemo oko 300.000 tona.“
Prema njegovim rečima, situacija se ne poboljšava već pogoršava, a tome doprinosi i korišćenje individualnih ložišta.
Na pitanje kako građani mogu doprineti borbi protiv klimatskih promena, Vukić je istakao važnost informisanja i lokalnog aktivizma.
Objasnio je da Udruženje "Inicijativa Braničevo" trenutno realizuje projekat "Pošumimo Ljubičevo", sa ciljem da revitalizuje šumu na 15 hektara.
„Požarevac ima nizak procenat šumovitosti, što doprinosi lošem kvalitetu vazduha. Verujem da bi povećanje šumovitosti za 5-10% znatno poboljšalo kvalitet vazduha u ovom području,“ rekao je Vukić.
Na pitanje o podršci lokalnih vlasti, Vukić navodi da aktiviste često doživljavaju kao neprijatelje.
Kako kaže, pokušavali su da uspostave saradnju, ali odgovor gradonačelnika bio je da prestane sa snimanjem, uz obećanje da će biti obezbeđena sredstva za ekologiju, što se nije ostvarilo.
"I oni udišu taj loš vazduh i njihova deca. Meni je jasno da njih baš briga za nas, građane Požarevca, ali jedino ovako mogu da shvatim da je njih baš briga za njih", zaključio je Vukić.
Svetski dan klimatskih promena podseća nas na važnost očuvanja životne sredine i na odgovornost koju svi imamo prema prirodi i zdravlju zajednica. Kroz lokalne inicijative i povećanje pošumljenosti, kao i kroz informisanje građana o ekološkim problemima, može se doprineti smanjenju negativnih efekata klimatskih promena na lokalnom nivou.
rade
5.11.2024. 08:52
podnesite prijave protiv direktora termoelktrana i železare,imate dokaze bće osuženi jer su oni nalogodavci za pokretanja tih postrojenja