Društvo

Kreni-Promeni: Krivične prijave zbog tragedije na Železničkoj stanici protiv Vučića, Vučevića, Brnabić i NN lica

Foto: N1/printscreen

Foto: N1/printscreen

Pokret Kreni-Promeni podneo je dve krivične prijave Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu zbog nesreće na Železničkoj stanici, u kojoj je poginulo 14 osoba.

Kako navode, jedna prijava podneta je protiv NN lica i njom je obuhvaćeno pitanje ko je odgovoran za tragediju 1. novembra, kada se nadstrešnica Železničke stanice obrušila na građane, prenosi 021.rs
 
Druga krivična prijava podneta je protiv predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, predsednika Aleksandra Vučića i premijera Miloša Vučevića.
 
"Mi tražimo od tužioca i sudija koji se nalaze u zgradi suda i njima se obraćamo i apelujemo da utvrde celokupan lanac odgovornosti koji je doveo do nesrećnog događaja na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, ali i na taj način doprineli uspostavljanju i nastavku normalnog života u ovom gradu", rekao je šef odborničke grupe Kreni-Promeni u Skupštini grada Stevan Babić.
 
Lider Kreni-Promeni Savo Manojlović rekao je da je druga krivična prijava vezana za koruptivne radnje, koje su kao posledica dovele do rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici u tom gradu.

"U svim velikim infrastrukturnim projektima mi vidimo izuzetno naduvane cene, poslovi se dodeljuju bez tendera, mimo zakona, imate tajne ugovore i u takvim situacijama firme ne moraju da rade zasnovano na kvalitetu nego jednostavno dobijaju preko koruptivnih veza", rekao je on.
 
Ističe da se cena rekonstrukcije stanice od 65 miliona evra ne poklapa sa analizom stručnog tima ovog pokreta.
 
"Prema našim proračunima, cena svih radova nije mogla da pređe 20 miliona evra. Da li je to tačno ili nije, najbolje će se utvrditi tako što će se otvoriti taj tajni ugovor, čija je tajnost takođe protivzakonita", rekao je Manojlović.
 
Manojlović je rekao da će tražiti da se obelodane i svi drugi tajni ugovori, uključujući i one koje kineske kompanije rade u Novom Sadu poput mosta na Šodrošu.
 
Rekao je i da rešenje problema nije u ostavkama odgovornih, već hapšenje istih.
 
"Riba smrdi od glave. Ono što je činjenica jeste da su ovi ljudi generatori korupcije, koji treba da završe u zatvoru. To je put ka izlečenju jednog društva zato što društvo i država ne mogu da postoje bez odgovornosti. Postoji jedna vrsta društvenog ugovora između svih građana i vlasti, ali ako se dešavaju ovakvi slučajevi sa smrtnim ishodima to znači da je upravitelj loš", istakao je Manojlović.
 
U Novom Sadu i Vojvodini danas je treći Dan žalosti zbog nesreće u kojoj je poginulo 14, a teško su povređene tri osobe.