Društvo
Savet za borbu protiv korupcije: Ispitati zašto je uvećana cena izgradnje stadiona u Srbiji
Foto: Pixabay/stadion
Savet za borbu protiv korupcije je tražio da nadležne institucije ispitaju okolnosti pod kojima je procenjena vrednost za izgradnju stadiona u Zaječaru, Leskovcu i Loznici uvećana za 20 miliona evra.
U izveštaju o finansiranju sporta i sportske infrastrukure, koji je Savet dostavio Vladi Srbije, preporučeno je i da se ispita opravdanost osnivanja društva "FSS Stadioni" u vlasništvu Fudbalskog saveza Srbije za potrebe održavanja novoizgrađenih stadiona u Zaječaru, Leskovcu i Loznici, kao i da podaci o radu tog društva budu javno dostupni.
"Pored toga, javnosti mora blagovremeno biti dostupan podatak kakvi su dalji planovi oko održavanja stadiona, imajući u vidu da je u medijima izneta informacija da će taj posao biti poveren strancima", navodi se u izveštaju Saveta.
Preporuka tog nezavisnog tela je i da se učini javno dostupnom Studija izvodljivosti koja se odnosi na izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona sa pratećim sadržajima na teritoriji opštine Surčin, nezavisno od toga što je urađena nakon početka gradnje stadiona.
"Izgradnja većih infrastrukturnih projekata u Srbiji, ne samo u sportu, ne može početi bez urađene i javno dostupne studije izvodljivosti i da se obavlha u skladu sa prioritetima građana, na osnovu javne rasprave, počevši od lokalnog do republičkog nivoa", istakao je Savet.
Preporuka Saveta je da se kontrola sprovođenja postupka javnih nabavki i odabira ponuđača u sporovođenju infrastrukturnih projekata drugačije reguliše zakonom, kako bi se odabir „jedinog“ ponuđača sveo na najmanju meru.
Država Srbija, po oceni Saveta, izdvaja značajna sredstva za razvoj sporta i sportske infrastrukture i prema podacima Ministarstva sporta dostavljenih Savetu, u prethodne četiri godine izdvojeno je oko 120 miliona evra prekotog ministarstva, najviše granskim savezima, Olimpijskom i Paraolimpijskom komitetu.
Značajno više sredstava, od onih koja se izdvajaju kroz redovne programe, odnosno blizu četiri milijarde dinara ili oko 34 miliona evra, preneto je kroz takozvani Covid program, u 2020. i 2021. godini, najviše Кošarkaškom, Odbojkaškom, Rukometnom, Vaterpolo i drudim savezima.
Pored saveza dodatna sredstva su dobila i sportska preduzeća, među kojima su najveće iznose dobili: SP Atletika 2022 doo, EURO VOLLEY 2021 doo, Preduzeće za organizaciju muškog kvalifikacionog koša, Preduzeće za organizaciju kvalifikacionog turnira u košarci, Preduzeće za prvenstvo sveta u rvanju i druga.
Više na LINKU.