Moj grad
Treći dan štrajka u školama: Pritisci, inspekcija, ali i solidarnost među prosvetarima
Foto:S.Lisac
Nikad veći broj škola nije bio u štrajku, ocenjuje za Danas Snežana Romandić Petrović, predsednica Unije sindikata škola Beograda, sumirajući rezultate štrajka u zakonskim okvirima, koji je počeo od ponedeljka, 4. novembra.
Ove nedelje, podsetimo, časovi su skraćeni na 30 minuta u školama sa teritorije školskih uprava Beograd i Požarevac, dok se u ostatku Srbije nastava odvija uobičajeno, ali prosvetari koji štrajkuju nisu obavezni da drže dodatnu, dopunsku nastavu, časove odeljenjskog starešine, niti da učestvuju u radu odeljenjskih i nastavničkih veća, piše Danas.
Ima pritisaka od strane inspekcija koje rade vanredne preglede po školama. Izvestan broj direktora škola traži spiskove svaki dan i planove nadoknade, ali odupiremo se i štrajkujemo u senci svih ovih tragičnih dešavanja. Vlada i Ministarstvo prosvete nas ignorišu, ali manir „pa šta“ je njihov stil već duže vreme – ističe Romandić Petrović.
I u Forumu beogradskih gimnazija, koji je član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), kažu da se od ponedeljka do danas povećao broj gimnazija u kojima zaposleni štrajkuju.
U ovom trenutku samo dve beogradske gimnazija zvone na 45 minuta, to su Deveta i Matematička. U svim ostalim časovi traju po 30 minuta. Poslednja je odluku da se zvoni na 30 minuta donela Zemunska gimnazija, a dan ranije i Četrnaesta – kaže za Danas Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
Od ukupno 21 beogradske gimnazije, FBG ima svoje odbore u njih 17, a imaju članstvo u još dve – Četvrtoj i „Patrijarh Pavle“, koje su većinski u SRPS-u.
Javljaju mi se i kolege koje rade u gimnazijama koje nisu u Forumu. Sudeći po tome, nema pritiska. Jedini pritisak uoči štrajka je izvršen na zaposlene u Devetoj gimnaziji zakazivanjem nastavničkog veća sa tačkom dnevnog reda analiza posledica štrajka, iako štrajk praktično nije ni počeo, a svakako nije u nadležnosti nastavničkog veća da ga analizira. Osim toga, tom prilikom je predmet analize bila i zarada predsednice sindikata. U drugim školama nisu prijavljivane nepravilnosti i pritisci do sada – ističe Markov.
U svih 19 osnovnih i srednjih škola, članica Sindikata obrazovanja Požarevac, koji je većinski sindikat na teritoriji tog grada, časovi traju po 30 minuta.
Nema nijednog čoveka koji radi 45 minuta. Uspeli smo da dođemo do takve situacije da se i oni ljudi koji nisu članovi sindikata solidarišu i na to sam ponosan. Ovo se dešava prvi put. Ako u kolektivu ima i jedan čovek koji radi 45 minuta, mora da se zvoni na 45, i to može da bude uzrok problema, ali pošto svuda zvoni na 30 minuta nema ni negativnih reakcija roditelja. Naprotiv, većinski nas podržavaju – kaže Dragan Kostić, predsednik Sindikata obrazovanja Požarevac, koji je u sastavu SRPS-a.
U pojedinim beogradskim školama svedoče da im je najavljena poseta prosvetne inspekcije, a iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili na pitanje Danasa da li su po školama počeli vanredni inspekcijski pregledi i da li je direktorima naložen da se zvoni na 45 minuta, što tvrde u pojedinim školama, u kojima su kolektivi podeljeni.
Prosvetari svedoče da je u takvim slučajevima došlo do konfuzije i da neki nastavnici, a pre svega učitelji, nisu smeli da posle pola sata napuste učionice i ostave đake same.
Sindikati su, s druge strane, poručili da zaposleni nisu dužni da preostalih 15 minuta čuvaju decu.
Iz Ministarstva nisu odgovorili u koliko su škola, po njihovoj evidenciji, skraćeni časovi, hoće li biti posledica po zaposlene koji su u zakonskom štrajku, u smislu umanjenja dnevnica za vreme za koje ne drže nastavu, kao i da li se očekuje nastavak pregovora sa sindikatima.
nena
6.11.2024. 18:03
sa lažovima mora tako