Društvo
Kako da znate da li je objekat po propisima: Gde tražiti upotrebnu dozvolu?
FOTO: Boom93 / R. Momirović
Upotrebna dozvola daje zgradi potvrdu da je građeno po propisima. O tome zašto je neke zgrade nemaju i šta ona znači za vašu bezbednost, razgovarali smo sa arhitektom Slobodanom Maldinijem i advokatom Jovanom Rajićem, piše Nova.rs.
Informaciju, da li objekat ima upotrebnu dozvolu ili ne, možete dobiti u organu koji je izdao građevinsku dozvolu – Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove. Proveru istog dokumenta možete zatražiti i u opštini na čijoj se teritoriji nalazi objekat, piše ovaj medij.
Takođe, kako se navodi, da li zgrada ima upotrebnu dozvolu, može se proveriti i u bazi građevinskih dozvola na sajtu Agencije za privredne registre (APR). Potrebno je samo upisati adresu zgrade.
Šta je upotrebna dozvola i ko je izdaje?
„Upotrebna dozvola je pismeni dokaz da je objekat spreman za upotrebu. To znači da su ispoštovana sva pravila gradnje, da je proveren objekat, da je proverena oprema objekta, instalacije mašinske, vodovod, kanalizacija i tako dalje… Da je objekat funkcionalan i da je priključen na celokupnu strukturu“, rekao je arhitekta Slobodan Maldini za Nova.rs.
On kaže za ovaj medij da dozvolu izdaje Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove i da se ona dostavlja investitoru i nadležnom građevinskom inspektoru.
„Na upotrebnu dozvolu može da se izjavi žalba u zakonskom roku. U slučaju da je donosilac rešenja o upotrebnoj dozvoli ministarstvo nadležno za poslove građevinarstva, za objekte javnog karaktera, onda se ne može izjaviti žalba ali se može pokrenuti upravni spor“, ukazao je za Nova.rs.
Uslovi za dobijanje upotrebne dozvole
U razgovoru za Nova.rs govori i o uslovima koje je neophodno ispuniti za dobijanje dozvole.
„Pre upotrebne dozvole mora da bude izvršen tehnički pregled objekta, on se vrši tek kad se objekat završi. Tehnički pregled predstavlja kontrolu usklađenosti izvedenih radova sa građevinskom dozvolom i tehničkom dokumentaciom na osnovu kojih se objekat gradio. Naravno, i usklađenosti sa tehničkim propisima i standardima koji se odnose na pojedine vrste radova – na materijale koji su ugrađeni, opremu, postrojenje i tako dalje.. Tehnički pregled mora da bude pozitivan jer bez njega ne može da se dobije upotrebna dozvola“, objasnio je arhitekta, navodi se u tekstu.
On je takođe dodao da se najčešće dešava, kad su u pitanju privatni investitori, da posao urade u skladu sa svojim projektom, a ne sa građevinskom dozvolom.
„Oni neretko dozidaju još jedan ili dva sprata, pa se onda ceo proces zadržava i traži se dopunska dozvola da se to proširi“, objašnjava za Nova.rs.
Stručnjak je istakao za ovaj medij da pre građevinske dozvole objekat mora da bude usklađen i sa urbanističkim uslovima, odnosno urbanističkom dozvolom.
„U urbanističkoj dozvoli postoje određeni parametri – stepen zauzetosti placa, stepen iskorišćenosti zemljišta, odnos prema saobraćajnici, regulaciona linija, građevinska linija, gabarit objekta, visine objekta i tako dalje… Ako nešto od toga ne funkcioniše – objekat ne može da dobije upotrebnu dozvolu„ rekao je Maldini, navedeno je.
Šta sve objekat mora da ima?
On kaže za Nova.rs da pre upotrebne dozvole objekat pregledaju i nadležni resori kao što je protivpožarna komisija jer svaki objekat mora da ima i protivpožarni elaborat o protivpožarnoj zaštiti, a da svaki objekat takođe pregleda i komisija iz elektrodistribucije.
Arhitekta je objasnio za ovaj medij, što se konstrukcije tiče, objekat ne može da dobije dozvolu ako nisu podnete izjave o usklađenosti temeljne i ostale konstrukcije objekta sa zakonom, odnosno da je objekat završen u konstruktivnom smislu.