Društvo
Porodilja tvrdi da je porođena vakuumom uprkos protivljenju
ilustracija/pixabay
Kristina Petrović porođena je u GAK-u Narodni front u Beogradu vakuumom iako se usprotivila i jasno rekla načelniku Odeljenja za visokorizične trudnoće da to ne želi. Kristina je ipak tako porođena, a beba je na porođaju reaminirana. Pošto je svoju priču ispričala javno, oglasio se Narodni front koji je, kako su saopštili, formirao Komisiju za unutrašnji nadzor. Kristina za N1 kaže da je porođaj trajao 31 sat, da je tražila da je porode carskim rezom, kao i da još uvek ne zna da li je porođaj ostavio posledice na zdravlje njene bebe.
Kristina Petrović je, kako navodi, bila u 41. nedelji trudnoće i prošao joj je termin za porođaj kada je stigla u GAK Narodni front. Objašnjava da je u bolnici ležala još sedam dana da bi je 26. septembra zbog porođaja spustili na odeljenje, piše N1.
„Rekli su mi da će porođaj biti indukovan. Bila sam na indukciji 31 sat i to je bio horor. Nisu hteli da me porode carskim rezom jer su mi govorili da sam do sada već rađala prirodnim putem, da ću tako roditi opet, da smo i beba i ja dobro i da nema ništa od carskog reza“, priča za N1 Kristina Petrović.
A onda je došao njen lekar koji joj je, kako navodi, rekao da će je poroditi vakuumom.
„Ja sam jasno rekla da to ne želim, ali se niko na to nije obazirao. Onda je došao zamenik načelnika i rekao da će me pregledati. Tada je u stvari započeo, ne pregled, već vakuum porođaj. Ja sam vikala, ritala se i zapomagala. Govorila da to ne želim ali niko nije reagovao“, priseća se Kristina.
Kristinu su četiri osobe držale kako bi je doktor porodio uprkos njenom neslaganju i opiranju.
„Na licima nekih od prisutnih videla sam da su zgranuti i da se nisu slagali sa tim šta doktor radi, ali niko nije imao uticaj na tog čoveka. Sve vreme sam bila svesna, molila sam ih da me ostave na miru i da ne mogu da izdržim ali niko nije reagovao. Moj muž je isto sve vreme bio prisutan, bio je sa mnom 31 sat, pokušao je da mi pomogne, da ih dozove pameti, molio je da me odvedu na carski rez ali njih to nije zanimalo“, svedoči mlada žena.
Epilog porođaja je, kako navodi, da njena beba, pošto se rodila, nije disala.
„Moja beba, kad se rodila, nije disala. Odmah je reanimirana, pa je odvežena i provela je neko vreme na intenzivnoj nezi. Tamo je imala i neki napad. Sada je kod kuće i još uvek ne znamo hoće li imati neke posledice, to ćemo saznati kada malo odraste“, kaže Krisitna.
Ona poručuje da je njeno iskustvo bilo „horor“ i da ne bi želela da se ikome to više ponovi.
„Odmah posle porođaja sam znala da ću svoje iskustvo izneti u javnost ali sam morala prvo da sačekam da vidim hoće li moja beba preživeti. Ali kada sam je donela kući odmah sam izašla u javnost. Pre toga sam tražila razgovor sa direktorom Narodnog fronta. Otišli smo muž i ja zajedno na razgovor. Pitala sam zašto se sve ovo desilo, šta još treba da se desi? Oni su mi rekli da znaju kako se osećam, da doktor nije hteo da tako bude, ali mi je žao što tako moram to da kažem – sve što su rekli je bilo veoma glupo“, navodi Kristina.
„Iz GAK Narodni front bez smislenog objašnjenja“
Kristinina priča je specifična po dva osnova. Jedan je da nije dobila smisleno obrazloženje zašto je porođaj trajao toliko dugo i zašto do carskog reza nije došlo, a drugi aspekt je to što je jasno izričito rekla da ne želi vakuum porođaj i da to niko nije uzeo u obzir, kaže Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava.
„Prema Kristininoj priči nije postojala ni jedna indikacija da se doktor odluči za takav porođaj jer zdravstveno stanje ni nje ni njene bebe nije bilo ugroženije u odnosu na dva sata pre porođaja, i kada su razmatrali carski rez. Zatim, nema objašnjenja zašto se pribeglo metodi kojoj se protivila zbog rizika, a sada se ispostavilo da su se neki od rizika obistinili. Sa aspekta Zakona o zaštititi prava pacijenta postoji pravo na obaveštenje pacijenta. To znači da je pacijent dobro obavešten od strane zdravstvenih radnika o samoj proceduri, toku i rizicima. Kada to razume pacijent potpiše pristanak. Ali molim vas, kada sasvim razume sve. Čak i da je potpisala to kada je došla, ona i svaki pacijent ima pravo da se predomisli. Kristina je i rekla da ne pristaje na taj način porođaja, više puta jasno“, kaže Radivojević i dodaje:
„Međutim, uprkos njenom protivljenju, oni nastavljaju proceduru na jedan veoma neprofesionalan način. Tako što dolazi doktor koji kaže – sada ću te pregledati, a u sledećem trenutku je četvoro ljudi drži, pritiska joj stomak, a doktor vakuumom izvlači dete. Ona shvata, opire se, ali joj kažu da je porođaj počeo i da se ne može zaustaviti i tako je dovode u pat poziciju. Zakonom o pravu pacijenata je propisano da kada imate nevaljan pristanak na proceduru, lekar je tak koji snosi rizike i štetu“, objašnjava Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava.
Ona kaže da su podneli prijavu inspekciji Ministarstva zdravlja, Zaštitniku građana.
„Videćemo kako će se završiti unutrašnji nadzor u klinici GAK Narodni front. Ovo sto se desilo nije nešto što je u Narodnom frontu nepoznanica. Žene su danas veoma digitalno pismene i idu dotle da pitaju mogu li snimiti porođaj za slučaj da se nešto desi. Lekari slušaju to na kongresima ali se ništa ne menja. Nama nije poenta da zatrpamo tužilaštvo već da se ovakva praksa zaustavi“, uaključuje Radivojević.
Porođaj vakuumom se odvija tako što se on pričvršćuje za bebinu glavu usisavanjem. Čaša vakuuma može biti plastična ili metalna, meka ili tvrda i pričvršćena na usisni uređaj. Tokom kontrakcije i pomoću guranja, akušer i babica nežno povlače i pomažu da se beba izvuče napolje. Ukoliko se porođaj odvija u trudnoći manjoj od 36 nedelja, onda se obično preporučuje forceps jer je manja šansa da on ošteti još uvek meku bebinu glavu. Lekar ili babica bi trebalo da vam objasne zašto postoji potreba da se koristi vakuum na porođaju ili pak forceps, za koji je potrebno da porodilja da saglasnost za ovaj postupak, te da dobije lokalni anestetik koji umrtvljuje kožu između vagine i anusa ako pre toga nije primila epidural. Prilikom vakuuma ili forcepsa na porođaju često je potrebno uraditi i epiziotomiju kako bi se vaginalni otvor povećao.