Društvo

Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih

Foto: Boom93/MMV

Foto: Boom93/MMV

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".

Brnabić je reagovala na vest "Šta misli Đilas o hapšenjima zbog tragedije u Novom Sadu?", u kojoj predsednik Stranke slobode i pravde navodi da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić odreći svakoga kako bi obezbedio opstanak na vlasti. 
 
Bivša premijerka je u objavi na društvenoj mreži X (bivši Tviter) navela da je "tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih među nama".
 
"Zauzvrat, dobili nove naloge od onih koji su vršili pritisak i pretili im - ekstremista, kriminalaca, tajkuna, nasilnika i siledžija, oportunista i političkih lešinara bez ikakvih skrupula i morala", navodi Brnabić.
 
Ona je dodala i da "čovek koji je nakon 10 godina vlasti prijavio da je bogatiji az  619 miliona evra" kaže da su hapšenja zakasnela. Po njenim rečima, hapšenja jesu zakasnela, jer Đilasovo hapšenje kasni više od jedne decenije.

"Hapsite zbog nečinjenja? Pa taman krenite od Đilasa i Pajtića. Kako god da okreneš, činjenica da je Đilas na slobodi je dokaz da mi nismo dovoljno uradili na vladavini prava", zaključuje Brnabić. 
 
Osim toga, skepsa o hapšenjima može se čuti i sa kanala bliskih aktuelnoj vlasti, kao što je informer. Tako Dragan J. Vučićević pita po kom osnovu su uhapšenima stavljene lisice Goranu Vesiću i Jeleni Tanasković, a Informer sve to prenosi sa naslovom "Po čijem nalogu Tužilaštvo postupa kada hapsi samohranu majku dvoje dece?! Jelena Tanasković direktorka Infrastrukture železnice jedva šest meseci".
 
Informer piše i da je "Tužilaštvo uradilo što nikad nije! Vesića i ostale uhapšene već 'osudili' na 12 godina robije", a razlog za takav naslov pronalaze u tome što se u saopštenju tužilaštva navode kolike su kazne za krivična dela za koja se sumnjiče. 
 
Informer tvrdi da se "ne pamti kad je tužilaštvo ranije u dopisima medijima i zvaničnim saopštenjima nagoveštavalo kakva će kazna biti za uhapšene i osumnjičene". 
 
Ovo jednostavno nije tačno, niti tužilaštva išta nagoveštava, niti je tačno da se "ne pamti" kada su ranije navodili kolike kazne su zapreće za određeno krivično delo.
 
Nije morao daleko Informer da gleda da bi naišao na drugačiju praksu tužilaštva. Tako u saopštenju iz oktobra, povodom saobraćajne nesreće u Bačkom Petrovcu u kojoj je nastradala žena, tužilaštvo navodi da je za krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja u vezi sa krivičnim delom ugrožavanje javnog saobraćaja propisana kazna u trajanju od dve do 12 godina.