Društvo
Đak generacije nije dobio stipendiju, roditelji najavljuju žalbu: Kako se nagrađuju najuspešniji?
Foto: Envato elements
Svake godine Ministarstvo prosvete raspisuje Konkurs za dodelu učeničkih stipendija koje treba da budu podstrek za one najvrednije - ili bi makar tako trebalo da bude.
Objavljena je preliminarna rang-lista kandidata za dodelu đačkih stipendija, ali se među njima nije našla učenica koja je i ovogodišnji đak generacije Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ u Somboru i osvajačica trećeg mesta na državnom takmičenju iz biologije, piše N1.
Njena porodica, čija su primanja ispod republičkog proseka, očekivala je da će stipendija biti priznanje za trud i motivacija za dalji rad.
Međutim, prvi rezultati su pokazali drugačiji ishod.
„Moje dete, đak generacije i osvajač medalje na državnom prvenstvu, sa jednim nezaposlenim roditeljem i drugim čija plata nije ni blizu prosečne u Republici Srbiji, nije dobilo stipendiju. Toliko o našem sistemu obrazovanja i tome kako stimulišemo talentovane učenike,“ navodi otac Nikola Živanović.
Roditelj učenice se obratio redakciji N1 u želji da izrazi nezadovoljstvo povodom sistema bodovanja za učeničke stipendije – a smatra da izbor kriterijuma ne odražava adekvatno postignuća đaka.
„Najviše bodova nose ocene, što je u redu, ali sistem je i dalje nepravedan jer je ono što kvari šansu – zarada roditelja. Niko ne može da kaže da je ovde u pitanju socijalno davanje, jer se nagrađuju najbolji. A kako ih nagrađujemo? Ovako“, kaže otac učenice.
Koji su kriterijumi dobijanja učeničke stipendije?
Prema pravilima Ministarstva prosvete, učenici se rangiraju prema ukupnom broju bodova osvojenih na osnovu tri ključna faktora – uspeha u prethodnom školovanju, socijalno-ekonomskog statusa porodice i pripadnosti osetljivoj društvenoj grupi.
Prema prvom kriterijumu boduju se prosečne ocene učenika od petog do osmog razreda osnovne škole za đake koji upisuju prvi razred srednje škole (od 4.50 do 5.00 bodova), odnosno uspeh iz prethodnih razreda srednje škole za učenike viših razreda.
Kako je naglašeno na sajtu Ministarstva prosvete, broj bodova za prvi razred srednje škole iznosi maksimalnih 0.40 bodova, za drugi 0.50 bodova, za treći 0.60 bodova i za četvrti 1.00 bod.
Drugi kriterijum se iskazuje brojem bodova za prosek ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice učenika za period od januara do juna ove godine, i izražava se u neto iznosu.
Prosečna zarada po zaposlenom u Republici Srbiji obračunata od januara do juna iznosi nešto više od 96 hiljada dinara.
Ukoliko je reč o do 20 odsto prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom, učenik ostvaruje 0.30 bodova, ako je u rasponu od 20 do 40 odsto onda je 0.15 bodova, a u slučaju da je više od 40 odsto – učenik ne dobija bodove.
Sistem (ne)pravedan za učenike prvog razreda?
Kako kaže sagovornik portala N1, za učenike prvog razreda srednje škole bodovanje na osnovu razreda nosi najmanje poena, što dodatno otežava situaciju porodice iz Sombora.
„Nama nedostaje nekih 0,10 bodova. Taj mali zaostatak se gubi na nivou primanja i na činjenici da je moja ćerka sada u prvom razredu srednje škole, koji nosi najmanji broj bodova. Tek u drugom razredu imala bi više šanse da prođe,“ objašnjava otac.
Naglašava i da je u njihovoj četvoročlanoj porodici zaposlena isključivo njegova supruga, a njen prosek je iznosio 80 hiljada dinara.
“Nije od presudnog značaja da dobijemo stipendiju, nemojte me pogrešno shvatiti, već je ovo čisto neka stimulacija za dete da nastavi da se razvija i postane budući biolog”, istakao je Živanović.
Pravo na žalbu
Iz Ministarstva prosvete navode da svaki učenik ima pravo na žalbu u roku od osam dana od objavljivanja preliminarnih rezultata.
“Svaki učenik ima pravo dokumentovanog prigovora na predlog rezultata Konkursa u roku od osam dana od dana objavljivanja ovih preliminarnih rezultata na Portalu. Preliminarni razultati objavljeni su 18.11.2024. godine. Komisija za učeničke i studentske kredite i stipendije razmatriće prigovore, one osnovane prihvatiti, nakon čega će biti utvrđeni konačni rezultati Konkursa za učeničke stipendije”, rečeno je iz ministarstva.
Živanović planira da iskoristi ovo pravo, ali ne očekuje promenu.
“Sad je rok žalbe, uložiću prigovor na predlog ali ne očekujem pozitivan ishod, makar ne u ovoj državi”, rekao je on.
Prošle godine podeljeno je 11.200 učeničkih stipendija, a približan broj se očekuje i ove godine.
„Broj stipendija zavisi od raspoloživih budžetskih sredstava i broja prijavljenih učenika. U proseku je to 12.000 godišnje“, rečeno je za N1 iz Ministarstva prosvete.