Moj grad
„Detektor laži“ u osnovnoj školi: Kako prepoznati dezinformacije? (FOTO+VIDEO)
Foto: J. Milenković/Boom93
U osnovnoj školi „Dude Jović“ u Žabarima organizovana je radionica medijske pismenosti u okviru projekta „Detektor laži“.
Ovaj projekat zajednički sprovode Asocijacija za edukaciju omladine i odraslih Požarevac i Boom 93, u okviru projekta „Mladi i demokratski razvoj“, koji se realizuje u partnerstvu sa Beogradskom otvorenom školom i uz podršku Švedske.
Na radionici je učestvovalo ukupno 20 učenika iz Osnovne škole „Dude Jović“ u Žabarima i iz područnih odeljenja u Porodinu, Simićevu i Brzohodama.
U prvom delu radionice, kroz razgovor sa Slobodanom Jotićem, nastavnikom srpskog jezika i književnosti u OŠ „Sveti Sava“ Požarevac, učenici su se najpre podsetili šta su to uopšte mediji, kako se dele, a zatim su razgovarali o samom pojmu medijske pismenosti.
Zatim je usledila obrada lažnih vesti, gde su kroz primere kroz koje su prolazili učenici imali prilike da razumeju na koji način treba razmišljati o sadržaju koji putem različitih medija do njih dopire.
Marko Tadić, stručnjak za društvene mreže, kroz razgovor sa učenicima ukazao je na ogromnu količinu informacija koja stiže sa društvenih mreža. Učenicima je približio pojam algoritma i objasnio kakvu reakciju u našem mozgu stvara konzumiranje sadržaja sa društvenih mreža.
Istovremeno je Živojin Ivković, nastavnik istorije u OŠ „Kralj Aleksandar I“ i Požarevačkoj gimnaziji, održao obuku za nastavnike, gde im je, predstavljajući didaktički materijal, ukazao kako mogu pristupiti obradi medijske pismenosti u nastavi.
U drugom delu radionice učenici, koji su bili podeljeni u grupe, imali su zadatak da osmisle nekoliko lažnih i nekoliko pravih vesti, što im je, kako su nam u razgovoru rekli, bio i najinteresantniji deo radionice. Svaka grupa je prezentovala svoj rad, a učenici ostalih grupa imali su zadatak da, na osnovu svega što su čuli na radionici, kritički pristupe vestima koje je grupa osmislila i prepoznaju da li se radi o tačnoj ili lažnoj vesti.
Nakon radionice razgovarali smo sa Petrom Obradovićem, nastavnikom geografije, i sa nekoliko učenika koji su prisustvovali radionici. Kakvi su im utisci sa radionice, koje društvene mreže i koliko je medijska pismenost važna u nastavi pogledajte u VIDEU.
Ovaj medijski sadržaj je nastao u okviru projekta „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ koji Boom93 realizuje u partnerstvu sa Beogradskom otvorenom školom i uz podršku Švedske. Stavovi i mišljenja autora izneta u ovom medijskom sadržaju ne predstavljaju nužno i mišljenje partnera i donatora.