Društvo
Da li građani Srbije podržavaju uvođenje obaveznog vojnog roka?
Foto: Boom93/M. Veljković
U septembru ove godine, 13 godina nakon ukidanja obaveznog vojnog roka, predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao je saglasnost za ponovono uvođenje u trajanju od 75 dana. Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) za N1, govoreći o rezultatima njihovog istraživanja, navodi da oni ispitanici koji podržavaju članstvo Srbije u EU i NATO, istovremeno manje podržavaju uvođenje obaveznog vojnog roka od onih koji su za BRIKS.
„U društvu postoji jedna vrsta osećaja militarizacije. Mi imamo priču o tome kako se kupuje naoružanje, stvorena je fama o militarizaciji. Jer 65 odsto ispitanika se saglasilo sa pitanjem da li se slažu sa stavom da bez jake vojske nema ni jake države“, rekao je on.
On je rekao je 84 odsto ispitanika koji su u ovom istraživanju rekli da su na poslednjim izborima glasali za stranke vlasti – podržava uvođenje obaveznog vojnog roka, piše N1.
“Pitali smo ispitanike koji su razlozi zašto nam treba vojni rok i rekli su: odbrana Srbije (20,33%), jačanje discipline i karaktera (20,10%), izazovi koji se tiču Kosova (13,5%), odbrana Republike Srpske (10,5%), zaštita Srba u regionu (10,3%)“, naveo je.
Gavrilović je dodao da oni koji su za članstvo u EU i NATO, manje podržavaju uvođenje obaveznog vojnog roka, od onih koji su za BRIKS.
“Ja sam zagovornik izgradnje države blagostanja, ulaganja u školstvo, zdravstvo i kulturu, ali očito da ovoj vlasti to nije prioritet, odnosno da je prioritet praviti strah, pričati priču o svet ratovima i kupovati oružje“, kazao je.
Dodao je da i oni ispitanici koji su prozapadno orijentisani su manje militantni, odnosno manje zagovaraju da je rat rešenje od onih koji su za članstvo u BRIKS-u i ugovoru o kolektivnoj bezbednosti.
Gavrilović je objasnio da je po istraživanju prototip pristalice za uvođenje roka: muškarac, star do 46 godina, sa srednjim ili višim obrazovanjem, koji živi bilo gde u Srbiji, koji je za BRIKS i ugovor o kolektivnoj bezbednosti, koji glasa SNS i čiji članovi porodice ili rodbine su učestvovali u ratovima devedesetih.